Podezřelé změny prsou, které vyžadují pozornost. Mohou prozradit onemocnění

Ačkoli jsou některé změny prsou naprosto přirozené a normální, jiné vyžadují zvýšenou pozornost. Mohou totiž poukazovat na onemocnění prsou včetně nebezpečné rakoviny prsu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S přibývajícím věkem na jednu stranu získáváme více zkušeností a moudrosti, ale také vyšší riziko onemocnění. Některé změny jsou s přibývajícím věkem naprosto normální, zatímco jiné bychom neměli brát na lehkou váhu. Jak vysvětluje zdravotní sestra z onkologie Faith Selchick, DNP, stejně jako u všech typů rakoviny je pro účinnější léčbu a vyléčení rakoviny prsu zásadní včasné odhalení. Podívejme se tedy, které změny na prsou jsou normální a u kterých je vhodné zpozornět.

Běžné změny

Některé změny na prsou jsou zcela normální a jsou jen přirozeným projevem stárnutí. Není tedy třeba se jimi znepokojovat. Patří mezi ně zejména:

1. Strie

Kromě hubnutí a po těhotenství se mohou strie na kůži objevit také s přibývajícím věkem. Objevují se zejména na břiše, stehnech, pažích, prsou, bocích a hýždích. S poklesem hladiny hormonů se může snížit i pružnost pokožky.

jak-na-strie iZdroj fotografie: Freepik

2. Bradavky směřující dolů

Bohužel, gravitace prsa nešetří a postupem času tkáně ochabují, takže není vyloučeno, že bradavky začnou směřovat dolů. Pokud máte větší prsa nebo nadváhu, je to pravděpodobnější. Také ženy, které pravidelně kouří, jsou k tomuto jevu náchylnější.

3. Zvětšující se vzdálenost mezi prsy

Hormon estrogen je zodpovědný za udržování pevných prsou, takže pokud se hladina tohoto hormonu v těle sníží, prsa snáze ztratí svůj tvar. Pojivová tkáň je stále více nahrazována tkání tukovou, a to je důvodem optického rozestupu mezi prsy.

Podezřelé změny

Některé změny v oblasti prsou však s věkem nesouvisejí. Mohou se objevit v jakémkoli věku, a i když nemusejí nutně značit závažné onemocnění, je lepší je nepodceňovat.

1. Bulky v prsou

Většina bulek v prsou naštěstí není zhoubná, jedná se pouze o zbytnění pojivové tkáně, ale než si vydechnete úlevou, nechte se raději vyšetřit. Jistota je jistota.

iZdroj fotografie: iStock

2. Bolest prsou

Bolest prsou je rozhodně důvodem k návštěvě lékaře. Nádor v prsu sice způsobuje bolest jen zřídka, ale i v tomto případě je důležité nechat se vyšetřit, protože agresivní forma rakoviny prsu, zánětlivá rakovina prsu, může být bolestivá. Pokud bolest neustupuje, nebo se dokonce zhoršuje, je to více než podezřelé.

3. Výtok z bradavek

Pokud si všimnete, že vám z bradavky pravidelně něco vytéká samo od sebe nebo pod tlakem, a nejste těhotná ani nekojíte, nechte se okamžitě prohlédnout ženským lékařem.

4. Asymetrická prsa

Je velmi vzácné, aby měl někdo dokonale symetrická prsa, ale pokud jedno z vašich prsou náhle vypadá nápadně větší než druhé nebo se zdá, že je jeho část oteklá, nebo dokonce změnila tvar, měli byste navštívit lékaře.

5. Červené skvrny

To může být také příznakem zánětlivého karcinomu prsu, pokud nejsou přítomny žádné jiné příznaky kožního onemocnění. Ačkoli je tento typ rakoviny prsu vzácný (2-4 % případů), vyšetření je na místě.

6. Vpáčená bradavka

Bradavka se může otočit dovnitř z několika důvodů, kterými mohou být zánět nebo tvorba jizvy. Nemusí to být známka rakoviny, ale pokud ano, může být postižena mléčná žláza pod bradavkou. Rozhodně by se na to měl podívat lékař.

Jak často si necháváte prsa zkontrolovat?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články