Podle kterých příznaků poznáte, zda máte žaludeční vředy?

Při kterýchkoliv silnějších a dlouhodobých bolestech byste měli navštívit lékaře, před tím si však můžete zkusit udělat diagnostiku sami a přizpůsobit se jí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za dlouho trvající bolestí břicha může stát i žaludeční vřed, příznaky jeho výskytu se mohou různit. Za rozdílnými symptomy stojí především jeho umístění, velikost a jiné faktory. Podle jistých náznaků však můžete relativně spolehlivě určit, zda vřed máte či nikoliv. Není však jen jeden, podle různých druhů je potřeba aplikovat léčbu, kterou vám stanoví lékař.
Podle jakých příznaků identifikujete vřed

Nejčastější forma takovéhoto onemocnění se projevuje zejména pálivou bolestí v horní části břicha. Ta přichází především mezi jednotlivými jídly a během nočních hodin, kdy se dostavuje také nevolnost. Ta spolu s nechutí k jídlu nakonec vyústí k úbytku na váze, a to bez vašeho vlastního přičinění nebo snahy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Častěji se budou bolesti dostavovat večer.

Po menším množství jídla se budete cítit nafouknutí, může se dostavit pálení žáhy, časté říhání až pocit blížícího se zvracení. Všechny výše popsané příznaky se projevují častěji po požití tučných jídel a spíše na večer. Pokud na sobě podobné příznaky pozorujete již po delší dobu, vyhledejte pomoc lékaře, který určí přesnou příčinu a pomůže vám s léčbou.

Jak se může vřed projevovat navenek

Mimo výše popsané pocity bolesti a nevolnosti může mít tato nemoc i další důsledky na vaše tělo. Často se v případě žaludečních vředů objevuje u pacientů tmavší až černá stolice jako následek vnitřního krvácení. Jiní lidé naopak často zvrací, přičemž se také stává, že se ve vyvrhnutém obsahu jejich žaludku také nachází krev a nestrávené jídlo.

iZdroj fotografie: Unsplash

Časté a nadměrné popíjení alkoholu jen podporuje růst vředů.

Vyhýbejte se tabáku a alkoholu

Žaludeční vředy se běžně nevytváří samy od sebe, nejčastěji jsou na vině léky, které oslabují výstelku. Jindy se v souvislosti s touto nemocí zmiňuje nadměrná a častá konzumace alkoholu, zejména pak v době, kdy užíváte léky od bolesti nebo proti zánětům. Podobné negativní účinky jako alkohol má i tabák, proto na vředy častěji trpí silní kuřáci.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně