Osvědčené taktiky, jak vyčistit játra a bojovat s nahromaděným vztekem. To je pro správnou funkci klíčové

Správná funkce jater je důležitá nejen pro fyzické, ale i pro duševní zdraví. Dle čínské medicíny vám proti nervozitě a hněvu pomohou právě správně fungující játra.

játra i Zdroj fotografie: iStock
                   

Játra jsou životně důležitým orgánem, který má stovky úkolů. Mají sice úžasnou samočistící schopnost, ale jak podotýká specialistka na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., někdy to nemusí stačit. Lidské tělo je totiž vystaveno obrovskému množství toxinů, za jejichž zpracování jsou zodpovědná právě játra. Kromě četných biologických funkcí mají játra na starost i vyrovnávání energie yan. V čínské medicíně se proto věří, že za neustálou podrážděnost a výbuchy hněvu mohou právě špatně fungující játra. Jejich činnost však můžete sami ovlivnit.

Fungování jater

Játra jsou metabolicky aktivní orgán zodpovědný za mnoho životně důležitých funkcí. Základními funkcemi jater jsou:

  • Produkce a vylučování žluči.
  • Vylučování bilirubinu, cholesterolu, hormonů a léků.
  • Metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů.
  • Aktivace enzymů.
  • Ukládání glykogenu, vitamínů a minerálů.
  • Syntéza plazmatických bílkovin, jako je albumin, a srážecích faktorů.
  • Detoxikace a čištění krve.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k těmto důležitým činnostem jsou játra vystavena různým zátěžím a jsou jedním z tělesných orgánů, které jsou nejvíce vystaveny poškození. Jsou v činnosti neustále. Většinu času ani nevíte, že pracují. Dokonce, i když přestanou fungovat správně, nemusíte si všimnout ničeho neobvyklého. 

Játra a hněv

V tradiční čínské medicíně se věří, že za ovládání hněvu nesou zodpovědnost játra. Pokud játra nepracují správně, nejsou schopna korigovat yangovou energii, což se projevuje právě hněvem, podrážděností a nervozitou. Kromě fyzických zdravotních přínosů vám tedy správně fungující játra prospějí i na emoční rovině.

Jak podpořit zdravá játra

Jaterní potíže, které zůstanou nepovšimnuty, mohou přejít v selhání jater, což je život ohrožující stav. Špatně fungující játra navíc nepřidají ani vašemu psychickému stavu. Naštěstí existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste onemocnění jater předešli.

Snižte příjem přidaného cukru a zkontrolujte, zda se vám ve střevech nepřemnožily kvasinky

Kvasinky spouštějí proces kvašení a vaše tělo potravu skutečně fermentuje, místo aby ji trávilo. To vede k nadýmání a dokonce ke střevním potížím. Toxiny se vracejí zpět do mozku a nervového systému. Při nadbytku kvasinek vzniká jako vedlejší produkt alkohol. Acetaldehyd vyvolává pocit kocoviny. Poškozuje játra a brání pravidelnému vylučování škodlivin.

Léčba jater rostlinami

Používali jste někdy ostropestřec mariánský a kořen pampelišky? Jsou prospěšné pro játra. Pokud jste alergičtí na ambrózii, jód nebo latex, pampelišku nepoužívejte.

iZdroj fotografie: PexeIs

Pijte čerstvou šťávu z aloe vera

Syrová a organická šťáva z aloe vera má úžasný účinek na váš trávicí systém. Utěsňuje všechny malé trhlinky ve střevní stěně, zlepšuje trávení, má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a čistí játra, kůži a tlusté střevo.

Přidejte do jídla více kurkumy a černého pepře, abyste zvýšili vstřebávání živin

Piperin obsažený v černém pepři zvyšuje biologickou dostupnost živin. Snižuje aktivitu ve střevním traktu a inhibuje metabolismus některých enzymů. Vařte jídlo s velkým množstvím kurkumy a černého pepře. Jedná se o účinnou kombinaci, která pomáhá tělu vstřebat více kurkuminu (aktivní složky kurkumy).

Přidejte do svého jídelníčku potraviny na čištění jater

Vaše játra jistě ocení vaši snahu a skutečně jim prospěje, pokud budete jíst více zelené listové zeleniny, avokáda, jablek, česneku, olivového oleje, citrusových plodů, červené řepy a brukvovité zeleniny.

Vyzkoušejte akupunkturu

Akupunktura pomáhá lidem již tisíce let. Je to vynikající detoxikační metoda, která vyrovnává jaterní meridiány a snižuje hněv a další emocionální/psychické problémy. Specialisté používají jednoduchou jehlovou masáž i pro děti.

Jak se staráte o svá játra vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články