Pomalá chůze účinně bojuje proti poruchám paměti. Dejte sbohem Alzheimerově chorobě

Vědci díky pilotní studii zjistili, že aerobní cvičení může snížit kognitivní pokles u lidí s Alzheimerovou chorobou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Národního institutu pro stárnutí je Alzheimerova choroba nevratná a progresivní neurologická porucha. V nejmírnějším případě může ovlivnit schopnost člověka myslet nebo pamatovat si věci. V současné době neexistuje žádný lék, který by tuto nemoc vyléčil, všechny dostupné léky průběh nemoci pouze zmírňují. Nyní však existuje i řada důkazů, že aerobní cvičení může být také účinné při snižování progrese onemocnění.

Studie zkoumala na sto účastníků

Studie, kterou vědci provedli, zkoumala zda skupina starších dospělých s Alzheimerovou chorobou měla po 6 měsících aerobního cvičení menší kognitivní pokles ve srovnání s očekávanou úrovní kognitivního poklesu, který by zaznamenali, kdyby onemocnění postupovalo přirozeně. Do studie bylo zařazeno 96 účastníků ve věku 66 let nebo starších s Alzheimerovou chorobou. Vědci náhodně rozdělili tyto účastníky do dvou skupin. Jedna skupina 64 lidí se účastnila cvičení pod dohledem na kolech třikrát týdně po dobu 6 měsíců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zbývajících 32 účastníků se také účastnilo cvičení pod dohledem v rozsahu pohybových cvičení, které vědci přiřadili cyklistické skupině z hlediska pravidelnosti hodin a jejich délky, ale s nízkou intenzitou. Vědci neustále sledovali srdeční frekvence účastníků v obou skupinách. Tým také podpořil cyklistickou skupinu, aby dosáhla 50–75% rezervy srdeční frekvence a zároveň pomohla kontrolní skupině udržovat méně než 20% rezervu srdeční frekvence.

Cvičení snížilo kognitivní proces

Vědci zjistili, že jak skupina pro cyklistiku, tak druhá skupina zaznamenala významně lepší výsledky, než by se předpovídalo, kdyby pokračovaly v léčbě jako obvykle. Podle profesora Fang Yu z Arizonské státní univerzity nález naznačuje, že šestiměsíční aerobní cvičení výrazně snížilo kognitivní proces ve srovnání s přirozeným průběhem choroby. Vědci však nenašli větší rozdíly mezi skupinami. To je pravděpodobně způsobené pilotní povahou studie. Statistické údaje nejsou dostatečné, proto je potřeba ve výzkumu pokračovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je jasné, že aerobní cvičení snižuje riziko mnoha nemocí od srdečních chorob po demenci. Ačkoli všechny formy fyzické aktivity poskytují určité výhody, aerobní cvičení je obzvláště účinné, protože způsobuje, že srdce a plíce pracují rychleji než obvykle. Národní směrnice pro fyzickou aktivitu doporučují alespoň 150 minut aerobní aktivity týdně. Mezi aerobní cvičení patří běh, cyklistika, rychlá chůze, plavání nebo aerobik.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články