Vyzkoušejte tyto testy a odhalte nemoc | JakZdravě.cz

Velikost pasu jako ukazatel ohrožení cukrovkou. Změřte si ho a během pár sekund zjistíte, zda vám hrozí nebezpečí

Většina z nás není zvyklá naslouchat svému tělu. Spoustu onemocnění jsme ale schopni včas odhalit i sami doma, a předejít tak nevratnému poškození.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že si spoustu nemocí můžete odhalit i v pohodlí svého domova jen tím, že budete věnovat pozornost znamením, které vám vaše tělo dává? Stačí, abyste svému tělu otevřeně naslouchali a můžete si tak zajistit to, že některé onemocnění podchytíte v raném stádiu a zajistíte si tak včasnou diagnózu a s velkou pravděpodobností i úspěšnou léčbu. Vyzkoušejte některý z jednoduchých testů, ať už kreslení hodin, pozorování okna aj.
Velikost pasu jako ukazatel ohrožení cukrovkou

Změřte si pas asi 2 cm nad pupíkem a můžete se tak dozvědět, zda máte vyšší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou. Pokud je obvod pasu ženy větší než 87 cm a v případě muže větší než 100 cm, spadáte tak pravděpodobně do ohrožené skupiny. Důležité je dodávat svému tělo vyváženou stravu, mít dostatek zdravého pohybu a tělo také dostatečně hydratovat.


iZdroj fotografie: Pexels
Obvod pasu může mnoho prozradit o ohrožení cukrovkou

Kreslení hodin jako ukazatel ohrožení demencí

Nakreslete si na papír hodiny, a pak požádejte někoho, aby vám řekl příklad času, např. 12:50. Vaším úkolem bude čas na hodiny správně zakreslit. Byť se může jednat o jednoduchý úkol, dochází při něm v těle ke spoustě procesů. Uvědomění času, koordinace pohybu paže, prostorové a vizuální vnímání apod. Pokud se vám čas nepodaří v relativně krátkém čase zaznačit, může se jednat příznak ranného stádia demence.


iZdroj fotografie: Pexels
Pokud máte problémy s rozpoznáním či zakreslením času, může to znamenat ranné stádium demence

Shtangeův test dechu

Tento test se používá pro včasné rozpoznání onemocnění dýchacích cest. Před testem si v klidovém režimu po dobu 30 sekund změřte svou tepovou frekvenci. Poté se 3x bez výdechu nadechněte a zadržte dech. Snažte se dech zadržet co nejdéle a čas si měřte. Po vydechnutí si zapište, jak dlouho se vám dech podařilo zadržet a znovu si změřte tepovou frekvenci.


iZdroj fotografie: Pexels
Onemocnění dýchacích cest si můžete odhalit jednoduchým testem se stopkami

Pokud jste dech zadrželi méně než 40 s, může to značit ranné stádium onemocnění dýchacích cest, a to ať už astmatu, bronchitidy, nebo jiných. Důležitý je také výklad případného zvýšení tepové frekvence. Pokud vaše tepová frekvence zůstala stejná, případně se zvedla o 1-20%, je to přirozená reakce těla. pokud se ale tepová frekvence zvedla o více než 20 %, může to být také příznak onemocnění dýchacího systému, protože váš kardiovaskulární systém potřebuje více kyslíku.

Test zraku a sluchu

Jednoduchý test zraku provedete pohledem na okno. Dívejte se na okno po dobu 30 sekund, a poté zavřete oči. Otevírejte poté střídavě levé a pravé oko. Pokud se vám čáry začnou vlnit, nebo se obraz začne dokonce mlžit, může se jednat o ranné stádiu makulární degenerace nebo nevratné ztráty zraku.


iZdroj fotografie: Pexels
Jednoduchý test s oknem dokáže včasně odhalit onemocnění zraku

Sluchový test si můžete provést tak, že se pokusíte jedním a poté druhým uchem poslouchat rozhovor dvou lidí ze vzdálenosti 4-5 metrů. Provádějte jej ovšem v tišším prostředí, v přeplněné kavárně tento test kvůli rozptylujícím okolním zvukům nebude fungovat. Pokud na tuto vzdálenost dobře neslyšíte, zmiňte se o tom lékaři při příští pravidelné prohlídce. Může se jednat o počáteční stádium onemocnění uší.

Znáte nějaký podobný test? Podařilo se vám někdy odhalit onemocnění? Jaké?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů