Podle zastánců této metody intenzivní kašlání způsobí, že krev začne opět správně cirkulovat nebo přinejmenším neztratíte vědomí. Co je na tom ale pravdy?
K infarktu (myokardu — srdeční svaloviny) dochází, když je tok krve do srdce přerušen. Například kvůli krevní sraženině, která se zasekne v zúžené části tepny, kde je průchod ztížen uloženým cholesterolem. Podle doktorky Tricia Kinman prvním krokem při podezření na infarkt je přivolat záchrannou službu. Čím dříve se vám dostane zdravotnické pomoci, tím menší je riziko trvalého poškození vašeho srdce. Jak do toho všeho zapadá kašlání?
Příznaky infarktu myokardu
Ačkoliv jsou příznaky spíše individuální a v některých případech se ani nemusí objevit žádné varovné signály, nejběžnějším symptomem je tlaková, svíravá bolest na hrudi. Neustupuje a vystřeluje až k rameni a krku. Přidat se může i nadměrné pocení, dušnost a úzkost. Neobvyklý není ani pocit na zvracení a malátnost. Příznaky jsou nejen individuální, ale liší se i v závislosti na pohlaví. Podle doktorky Kinman jsou toto příznaky typičtější pro ženy:
- dušnost
- pocit na zvracení, zvracení
- bolest v lopatkách a čelisti
- malátnost, slabost
- extrémní únava
Kašel a infarkt: Fakta
Rada, že pokud vás doma potká infarkt, spasí vás pořádný záchvat kašle, vytrvale koluje internetem. Kašel v kombinaci s hlubokými nádechy se má opakovat co dvě vteřiny. Takto se musí člověk prokašlat až k příjezdu záchranky. Logika za touto životy zachraňující radou sice pokulhává, ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu. Možná i kvůli tomu se metoda drží v internetovém povědomí s takovou urputností.
Kašlání má totiž doopravdy vliv na tok krve, i když ne kdovíjak velký. Ke kašlání vás mohou ponouknout sami doktoři, když je potřeba spravit srdeční rytmus, například při komorové tachykardii. Jenže během infarktu je srdeční rytmus až příliš chaotický na to, aby ho dokázalo spravit kašlání — jakkoliv intenzivní. A co hůř, kašlání během infarktu může být i nebezpečné. Vyčerpávající kašel totiž oslabenému srdci zcela jistě neprospěje.
Co doopravdy dělat při infarktu?
Opakování je matka moudrosti, a proto ještě jednou: Jako první přivolejte zdravotnickou pomoc. Rozhodně nevyrážejte do nemocnice na vlastní pěst. Vyhněte se jakékoliv námaze i jídlu a pití, protože hrozí vdechnutí. Dříve se doporučoval aspirin, ale v poslední době se objevují názory, že benefity aspirinu poněkud zastiňují jeho rizika. A jaká je prevence infarktu? Už nejspíš tušíte. Zdravý životní styl, žádné cigarety a minimum alkoholu.