Přesto, že je podzimní posun času o něco příjemnější než přechod na letní čas na jaře, stále ovlivňuje lidské vnitřní hodiny. Vědci varují před zvýšením případů vážných onemocnění.
Dvakrát do roka se mění čas. Na jaře jako byste hodinu ztratili a na podzim ji opět získali. Tato tradice vznikla již za 1. světové války, a to ve snaze ušetřit energii nutnou na svícení. Ačkoli vám na podzim může hodina v posteli navíc dodat pocit svěžesti a řádného odpočinku, jak vysvětluje Jori Ruuskanen, MD, PhD, z univerzity v Turku ve Finsku, časový posun může mít velmi neblahé následky na váš zdravotní stav.
Co jsou to cirkadiánní rytmy
Cirkadiánní rytmy jsou 24hodinové cykly spojené s vnitřními hodinami vašeho těla. Cirkadiánní rytmy koordinují trávicí systém, regulují hormony a řídí cykly spánku a bdění. Všechny 24hodinové cykly v celém těle jsou napojeny na hlavní hodiny v mozku a v různých denních dobách dávají signály k regulaci činností ve vašem těle.
Během dne sluneční světlo způsobuje, že mozek vysílá bdělé signály, aby nás udržel bdělé a aktivní. V noci hlavní hodiny v mozku vyvolávají produkci melatoninu. Tento hormon podporuje spánek, Vnitřní hodiny pak dál vysílají signály, které vám pomáhají zůstat spát po celou noc. Pokud je cirkadiánní rytmus těla narušen, například v důsledku změny času nebo práce na směny, mohou mít vnitřní hodiny problém například s tím, aby tělo usnulo nebo ve spánku setrvalo.
Posun času narušuje cirkadiánní rytmus
Profesor Russell Foster z Oxfordské univerzity je jedním z předních světových odborníků na cirkadiánní rytmus neboli vnitřní hodiny v těle. Již několik let upozorňuje na skutečnost, že posun času cirkadiánní rytmus negativně ovlivňuje, což vede k narušení spánkového režimu.
Podle profesora Fostera, který na toto téma napsal knižní bestseller, může kombinace nedostatku spánku a narušení cirkadiánního rytmu potenciálně vyvolat mrtvici. Zvýšené riziko je pravděpodobně způsobeno vedlejším účinkem vysokého krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může způsobit tvorbu krevních sraženin a zablokovat průtok krve v tepnách vedoucích do mozku.
Posun času může vést k mrtvici
Ischemická cévní mozková příhoda je nejčastějším druhem cévní mozkové příhody, tvoří 87 % všech případů. Je způsobena sraženinou, která blokuje průtok krve do mozku. Mnohé studie ukázaly, že narušení cirkadiánního rytmu člověka zvyšuje riziko ischemické cévní mozkové příhody. Kromě profesora Fostera se tomuto typu výzkumu dlouhodobě věnuje také například Jori Ruuskanen, MD, PhD, který vedl v roce 2016 velkou studii o vlivu posunu času.
V rámci studie vědci zkoumali desetileté údaje o mrtvici ve Finsku. Porovnávali míru výskytu mozkové příhody u 3 033 osob hospitalizovaných v týdnu následujícím po přechodu na letní čas s mírou výskytu mozkové příhody ve skupině 11 801 osob hospitalizovaných buď dva týdny před tímto týdnem, nebo dva týdny po něm.
Výsledky výzkumů jsou alarmující
Výzkumníci zjistili, že celková míra ischemické cévní mozkové příhody byla o 8 % vyšší během prvních dvou dnů po přechodu na letní čas. Po dvou dnech již nebyl zaznamenán žádný rozdíl. Lidé s rakovinou měli o 25 procent vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková příhoda po přechodu na letní čas než v jiném období. U osob starších 65 let byla pravděpodobnost vzniku mozkové příhody bezprostředně po změně času o 20 procent vyšší.
Kromě vyššího výskytu mrtvice, roste se změnou času i počet případů srdečního infarktu. Potvrzuje to například americká studie z roku 2012, která poukázala na nárust infarktů v období posunu času o alarmujících 24 %. Přesto, že závěry amerických vědců, profesora Fostera a doktora Ruuskanena potvrzují desítky dalších studií, každoroční změny času jsou stále na pořadu dne.