Máte problémy s usínáním? Příčin může být mnoho, ale lze s nimi hravě zatočit a pořádně si odpočinout

Pokud máte problémy se spánkem a v noci se často probouzíte, příčin může být spousta. A to od těch, jež se odehrávají v nás a nedají nám spát, až po ty, které přicházejí zvenčí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potíže se spánkem jsou vždy nepříjemné a neustálé probouzení se obzvláště. I zdravý člověk se v průběhu noci probudí jednou či dvakrát. Pokud se však probouzíte vícekrát, může to mít různé příčiny. Některých se zbavíte lehce, jiných už hůře. Snadno spánek můžete ovlivnit například pitím alkoholu nebo kofeinu těsně před ulehnutím. Hůře už se ovlivňují spánkové poruchy a váš psychický stav.

Důvodem probouzení může být psychická nepohoda

Duševní poruchy dokážou patřičně zamávat s vaším spánkem a způsobit potíže. Jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé často budí, je stres. Dále se jedná o shon, úzkosti, přepracovanost a psychickou vyčerpanost. Pokud se cítíte ve stresu, během vašeho spánku se neobjeví důležitá fáze – spánek hluboký. A to je právě ten čas, kdy tělo opravdu relaxuje a energii čerpá nejvíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže přicházíte o tuto fázi, i po dlouhém odpočinku se můžete probudit nevyspalí a unavení. Samozřejmě na spánek mají vliv i již zmiňované duševní poruchy. Mezi ně patří deprese, schizofrenie a bipolární porucha. Tyto nemoci jsou jedny z nejrozšířenějších. Lidé jimi trpící mají často problémy s usínáním a probouzením uprostřed noci.

Prostředí, v němž spíte, hraje velkou roli

Spousta faktorů pocházejících z okolí vám také může spánek značně rozhodit. Mezi tyto vnější vlivy patří vysoká či nízká teplota, hluk, a v neposlední řadě světlo. Naštěstí to vše lze snadno ovlivnit. Při vysoké teplotě zapnete klimatizaci, při nízké naopak topení.

potíže se spánkem iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vás budí hluk, špunty do uší budou vaším svatým grálem. A jestli je světlo vaším nepřítelem, kupte si zatemňovací závěsy. Nepropustí ani paprsek světla a budete moci pokojně spát. Pro dospělého člověka je vhodné spát zhruba 7 až 9 hodin. Samozřejmě je důležité, aby byl spánek co nejefektivnější. A vy jste nebyli rušeni hlukem, světlem ani horkem.

Další příčiny, proč se nemůžete pořádně vyspat

Vaše spánkové návyky a věci, které děláte těsně před ulehnutím, mají velký vliv na kvalitu vašeho odpočinku. Pokud například těsně před usnutím pijete alkohol, kofein nebo kouříte, je docela možné, že se jedná o příčinu vašich problémů. Proto je lepší si kávu vychutnat alespoň pár hodin před spánkem, stejně tak jako alkoholické nápoje a cigarety.

potíže se spánkem iZdroj fotografie: Depositphotos

Také modré světlo, které vyzařuje vaše elektronika, může negativně ovlivnit spánek. Odložte proto svůj mobil dostatečně brzy nebo zapněte včas noční režim, který toto světlo omezuje. Posledními příčinami vašeho probouzení mohou být bolesti, dýchací potíže, hormony nebo zkrátka stáří. Pokud vás často budí jedna z těchto věcí, pak navštivte lékaře.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr