Zdravou stravou proti stresu a depresím. Správné potraviny podpoří nejen fyzické, ale i duševní zdraví, upozorňují odborníci

Jakmile je zdravé tělo, tak začne být vděčná i psychika. A na obě tyto věci má velký vliv samozřejmě také strava, proto byste měli tyto potraviny do ní zařadit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snažíte se dodržovat zdravou a vyváženou stravu, která vašemu tělu dodá každý den potřebné živiny? Pokud ano, tak byste rozhodně měli zvážit, že tyto potraviny do jídelníčku zařadíte tak často, jak jen to bude možné. Jak tvrdí odbornice na tuto problematiku Jillian Kubala, MS, RD a Natalie Butler, R.D., L.D., mají totiž velmi příznivý vliv jak na vaše tělo, tak i na vaši duši a to je přesně to, co potřebuje každý člověk.

Losos jako ta nejlepší ryba

Kdyby měla mít tato ryba přezdívku, tak se jí říká šťastné jídlo. Budete po ní totiž doslova šťastní. Proč? Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které si vaše tělo jen tak samo nevytvoří. Tyto kyseliny způsobí, že se vám v těle začne tvořit serotonin, neboli hormon štěstí, budete se cítit sytě, ale ne nafouknutě a celkově omezují smutek, deprese a stres. Pro starší je konzumace lososa také vhodná, zabraňuje totiž i vzniku demence a podporuje paměť.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hořká čokoláda je prostě výhodnější

Nejen, že ji v obchodě seženete levněji než sladkou, ale také vám velice pomůže. Na rozdíl od sladké má totiž mnoho přínosů pro vaše tělo i mysl. Obsahuje totiž tolik kakaa, že v momentě, kdy si ji dáte, se váš mozek rozhodne produkovat endorfiny, které jsou účinné v boji se stresem. Zároveň se tím prokrví i mozek, což je opět výhodné pro starší generace, kterým se díky pravidelné konzumaci zlepšuje schopnost mluvení a cítí se vyrovnaněji.

Šalvěj je super doplněk k jídlu

Pokud máte problémy s trávením, je šalvěj jasnou volbou, po čem sáhnout. A to není zdaleka vše, díky flavonoidům vám totiž pomůže i s depresemi, úzkostmi, zlepší zdraví vašeho mozku a pomohou předejít nemocem, jako je například Alzheimerova choroba. Zároveň obsahuje i antioxidanty, které zlepšují paměť a pozornost. Když ji budete pít ve formě čaje, tak pomůže i s nadměrným pocením v období klimakteria. A také ji můžete i žvýkat, což dozajista ocení vaše zuby, ústa a dech, který bude svěží.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mořské řasy si musíte zamilovat

Jestliže máte rádi sushi, tak jste vyhráli. Opět se zde totiž můžete setkat s omega-3 mastnými kyselinami, které jen tak někde neseženete. To ale není jediná výhoda mořských řas, obsahují totiž i hořčík, který je účinný zejména na zvládání stresu. Jód podporuje duševní výkony. Sice jsou řasy populární hlavně v Asii, pokud se ale budete snažit, tak dozajista nějaké kvalitní seženete i tady v naší krajině.

Sója není jenom pro vegetariány

Jakmile se řekne sója, většina lidí si okamžitě vybaví vegetariána či vegana, který nemá na výběr a musí ji jíst. To přitom není vůbec pravda, prospěšná je totiž i lidem, kteří maso normálně konzumují. Obsahuje totiž aminokyseliny, které podporují zdraví svalů, kostí a řeší problémy s nespavostí. Zároveň snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

iZdroj fotografie: Unsplash

Syrový česnek vám svěží dech neudělá, ale…

I tak byste mu měli dát šanci, třeba ve dnech, kdy máte jistotu, že už s nikým mluvit nebudete. Za ty výhody, které nabízí, totiž trochu nelibý dech stojí. Obsahuje látku zvanou allicin, která pomáhá při stárnutí držet kondici, je dobrá proti nemocem a zlepšuje funkce mozku a paměti. Pokud nemáte na to, abyste jej žvýkali samostatně, tak jej můžete přimíchat do nějakého salátu. Hlavně jej ale nesmíte nijak tepelně zpracovat.

Vlašské ořechy nejsou jen na cukroví

Většina lidí ví, že pokud chtějí udržovat tělo zdravé, nemohou konzumaci všelijakých oříšků a semínek vynechat. Jsou dobré na vlasy, nehty, pleť, funkce mozku… Ani ty vlašské nejsou výjimkou. Pomohou vám pročistit tepny, udržují zdravou hladinu cukru v krvi a obsahují bílkoviny a zdravé tuky. Zároveň se v nich nacházejí i omega-3 mastné kyseliny, takže se není o čem bavit, jsou prostě dokonalé.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ovoce jako jsou pomeranče, jahody, kiwi…

Jednoduše všechno, v čem se nachází vitamín C, prostě oceníte. Ten je nezbytný pro normální funkci imunitního systému a většina lidí to ví. O čem už se ale tolik nemluví je, že vám pomůže i s vašimi emocemi a duševní únavou. Zároveň zabraňuje mentálnímu poklesu a udržuje váš mozek aktivní, takže budete mít lepší paměť, schopnost se více soustředit a zároveň se obloukem vyhnete depresím a úzkostem.

Jaké potraviny z výše zmíněných preferujete nejvíce?

Zdroj: Brightside, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články