Únava, bolesti hlavy a trávicí potíže – první příznaky alergie na lepek

Nesnášenlivost lepku se projevuje příznaky od mírných až po velmi závažné. Nejčastěji se objevují problémy s trávením nebo vyrážka, napovědí vám ale i méně známé symptomy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Celiakie je autoimunitní onemocnění, kdy vaše tělo přehnaně reaguje na lepek. Nesnášenlivost lepku se může projevit širokou paletou příznaků, které si ne vždy spojíte právě s tímto onemocněním. Podle dietetičky Jillian Kubala byste si měli všímat všech zdravotních změn, a pokud se vám něco nezdá, nebát se konzultovat problém s vaším obvodním lékařem. Tyto příznaky vám napoví, zda se právě u vás neobjevila přecitlivělost na lepek.

1. Změny ve vyprazdňování

Při přecitlivělosti na lepek se vytváří v tenkém střevě zánět. Tělo špatně zpracovává živiny ze stravy. To se projeví zažívacími potížemi, častým průjmem nebo naopak zácpou. Stolice může mít bledou barvu a bude výrazně zapáchat.

2. Únava

Veškerá autoimunitní onemocnění s sebou přinášejí pocit únavy. Ta je způsobena řadou faktorů, které plynou z příznaků daného onemocnění. U celiakie je únava způsobená zánětlivými pochody v trávicím traktu, špatným vstřebáváním živin z jídla (případně anémií z nedostatku železa, která patří též mezi příznaky celiakie) nebo depresí a nekvalitním spánkem.

3. Bolesti hlavy a migrény

U mírnějších forem nesnášenlivosti lepku, kdy se nejedná přímo o celiakii, se mohou objevit bolesti hlavy a migrenózní epizody. Pokud vás hlava bolí často, zkuste se zaměřit na další příznaky nesnášenlivosti lepku, třeba vám tělo napovídá, kde leží váš problém.

Mladá žena trpící bolestí hlavy iZdroj fotografie: Pixabay

4. Nevysvětlitelné hubnutí

Ztráta hmotnosti bez zjevného důvodu může být varovným signálem, že trpíte celiakií. Tento příznak je patrnější a častější hlavně u dětí do 3 let. Děti jsou mnohem citlivější na příznaky pramenící ze špatného zažívání, objevuje se u nich ztráta chuti k jídlu, průjem a neprospívání. Pokud pozorujete některé z těchto příznaků u svého dítěte, navštivte v co nejbližší době pediatra.

5. Kožní projevy nesnášenlivosti lepku

Za hlavní kožní příznak celiakie se považuje dermatitis herpetiformis, kdy se na kůži objevují puchýřky. Někdy se citlivost na lepek projevuje pouze kožními projevy, nikoli trávicími. Lepek má na stav kůže zásadní vliv. Podle vědecké studie bylo prokázáno, že vysazení lepku zlepšilo projevy kožních onemocnění, např. lupénky, alopecie a chronické kopřivky.

6. Deprese a úzkost

Úzkost se často spojuje s depresí. Ukazuje se, že lidé s intolerancí lepku jsou náchylnější k depresivním a úzkostným stavům. Tuto spojitost podporuje vědecká studie, kde se ukázalo, že lidé s depresí se na bezlepkové dietě cítili mnohem lépe a chtěli v ní dobrovolně pokračovat, i když to třeba na jejich trávicí obtíže nemělo vliv.

Bezlepková dieta pro vás může být strašákem, ale nepropadejte zbytečné panice. I když u sebe některé příznaky najdete, nemusí se hned jednat o celiakii.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bezlepkovou dietou? Jaké potíže vám pomohla vyřešit?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články