Vitamínové doplňky se těší obrovské oblibě. Uznávaný lékař, univerzitní profesor a výživový specialista ale varuje před nadužíváním vitamínů. Může to mít závažné následky.
Mnoho lidí denně užívá vitamínové doplňky ve snaze zlepšit svůj zdravotní stav a prodloužit si život. MUDr. Grant Tinsley, Ph.D., univerzitní profesor a výživový specialista, ale tvrdí, že bychom měli být s vitamínovými doplňky opatrní. Předávkování některými vitamíny může totiž vést k vážným komplikacím a ve vzácných případech i k úmrtí.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Všech 13 vitamínů se dělí do 2 skupin. Do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě a rozpustných v tucích. Skupina vitamínů rozpustná ve vodě je početnější, patří sem vitamín C a všechny vitamíny skupiny B. Vzhledem k tomu, že tělo tyto vitamíny neukládá a jejich přebytky jsou vyloučeny močí, většinou nehrozí ani při vyšších dávkách žádné riziko.
U vitamínů B1, B2, B5, B7 a B12 nebyla stanovena horní hranice denního příjmu, z čehož vyplývá, že ani velké dávky by neměly vyvolat nežádoucí účinky. Nicméně i zde bychom měli být obezřetní. Je důležité si uvědomit, že ačkoli tyto vitamínové doplňky nemají žádnou pozorovatelnou toxicitu, některé z nich mohou interagovat s léky a ovlivňovat výsledky krevních testů. Proto je třeba dbát opatrnosti u všech vitamínových doplňků.
Jiné ve vodě rozpustné vitamíny horní hranici denního příjmu stanovenou mají, protože při užívání vysokých dávek mohou způsobovat nežádoucí vedlejší účinky:
- Vitamín C: Ačkoli má vitamín C relativně nízkou toxicitu, jeho vysoké dávky mohou způsobit gastrointestinální poruchy, včetně průjmu, křečí, nevolnosti a zvracení. Při dávkách 6 gramů denně se mohou objevit i migrény. Maximální denní dávka vitamínu C pro dospělého je 2 000 mg.
- Vitamín B3 (niacin): Při užívání ve formě kyseliny nikotinové může niacin při vysokých dávkách (1-3 gramy denně) vést k vysokému krevnímu tlaku, bolestem břicha, zhoršení zraku a poškození jater. Zde je maximální denní dávka stanovena na 35 mg. Rozhodně byste nemeli užívat více než 1 000 mikrogramů denně.
- Vitamín B6 (pyridoxin): Dlouhodobá nadměrná konzumace B6 může způsobit závažné neurologické poruchy, kožní léze, citlivost na světlo, nevolnost a pálení žáhy. Maximální denní dávka je 100 mg.
- Vitamín B9 (folát): Užívání příliš velkého množství folátu nebo kyseliny listové ve formě doplňků může ovlivnit duševní funkce, negativně ovlivnit imunitní systém a maskovat potenciálně závažný nedostatek vitamínu B12.
Vitamíny rozpustné v tucích
Na rozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě se tyto vitamíny ve vodě nerozpouštějí a snadno se tak ukládají v tělesných tkáních. Existují 4 vitamíny rozpustné v tucích, a to A, D, K a E. Vzhledem k tomu, že vitamíny rozpustné v tucích se mohou v těle hromadit, je pravděpodobnější, že jejich nadužívání může být potenciálně nebezpečné.
Toto neplatí jen pro vitamín K, u kterého nebyla stanovena horní hranice denního příjmu. I vysoké dávky nesyntetického vitamínu K se totiž zdají být relativně neškodné. Ačkoli vitamín K má nízký potenciál toxicity, může interagovat s některými léky, jako je warfarin a antibiotika. Níže uvádíme potenciální vedlejší účinky nadužívání zbývajících v tucích rozpustných vitamínů:
- Vitamín A: Ačkoli toxicita vitamínu A neboli hypervitaminóza A může vzniknout při konzumaci potravin bohatých na vitamín A, většinou je spojována s doplňky stravy. Mezi příznaky patří nevolnost, zvýšený nitrolební tlak, kóma a dokonce smrt. Maximální denní dávka je 900 mikrogramů.
- Vitamín D: Toxicita užívání vysokých dávek doplňků stravy s vitamínem D může vést k nebezpečným příznakům, včetně ztráty hmotnosti, nechutenství a nepravidelného srdečního rytmu. Může také zvýšit hladinu vápníku v krvi, což může vést k poškození orgánů. Maximální denní dávka je zde stanovena na 4 000 IU (mezinárodních jednotek).
- Vitamín E: Vysoké dávky doplňků stravy s vitamínem E mohou narušit srážlivost krve, způsobit krvácení a vést ke krvácivé mrtvici. Maximální denní dávka vitamínu je je 1 000 mg.
Může být užívání příliš mnoha vitamínů smrtelné?
Přestože je smrt na předávkování vitamíny velmi vzácná, případy úmrtí v souvislosti s toxicitou vitamínů zaznamenány byly. Například hypervitaminózu A může způsobit užití jedné velké dávky (více než 200 mg) nebo dlouhodobé užívání více než desetinásobku doporučené denní dávky. Toxicita vitamínu A může vést k závažným komplikacím, jako je zvýšený tlak mozkomíšního moku, kóma a potenciálně fatální poškození orgánů.
Dále například dlouhodobé užívání megadávek vitamínu D (více než 50 000 IU denně) může vést k vysoké hladině vápníku v krvi (hyperkalcémie), což může vést až ke smrti. Předávkování jinými vitamíny může také způsobit potenciálně fatální vedlejší účinky, například poškození jater. Nepřekračujte proto doporučené denní dávky uvedené na obalech a v případě nutnosti užití vyšší dávky rozhodně pohlídejte hranici maximálního denního příjmu.
Jaké vitamínové doplňky užíváte vy?