Časná menopauza s sebou nese riziko vzniku demence. Naštěstí ji lze oddálit úpravou životního stylu

Menopauza je významným obdobím v životě ženy. Znamená ukončení plodného období a je spojena s určitými změnami v organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dříve nebo později si menopauzou projde každá žena. Průměrný nástup tohoto období je ve věku asi 50 let. Postupně dochází k vyhasínání funkce vaječníků, s čímž souvisí změna rovnováhy pohlavních hormonů. I když ve většině případů přichází menopauza okolo padesátky, může se objevit i daleko dříve. Potom hovoříme o předčasné menopauze, říká lékařka Wen Shen, MD, jež se ve své praxi zabývá zdravým stárnutím.

Proč přichází předčasná menopauza

Statistiky říkají, že předčasnou menopauzou trpí asi 1 % žen. Jedná se o stav, kdy k vyhasínání činnosti vaječníků dochází před dosažením čtyřicítky. Často je to v období, kdy ještě ženy uvažují o založení rodiny, kterou dosud odkládaly. Taková diagnóza pak působí jako studená sprcha. Příznaky menopauzy se objevují v důsledku poklesu ženského pohlavního hormonu – estrogenu. Na vině může být špatná výživa, nízká tělesná hmotnost, genetika či autoimunitní onemocnění.

Riziko vzniku demence ve vyšším věku

Studie, která se věnovala průzkumu menopauzy, zjistila, že ženy, které do menopauzy vstupují před dosažením věku 45 let, mají až 1,3krát vyšší pravděpodobnost vzniku demence před svými 65. narozeninami. Je to dáno poklesem hladiny hormonu estrogenu. Ten totiž pomáhá aktivovat buněčné antioxidanty a snížit ukládání amyloidního plaku v mozku. Právě hromadění amyloidních plaků patří k typickým rysům Alzheimerovy choroby, což je nejčastější typ demence.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pohyb je důležitý pro omezení rizika vzniku demence

Vliv nízké hladiny estrogenu na zdraví ženy

Kromě vzniku demence se nízká hladina estrogenu v období menopauzy pojí také s dalšími zdravotními potížemi. Je to zejména řidnutí kostí, porucha nálady, srdeční onemocnění či sexuální dysfunkce. Ke zmírnění nepříjemných příznaků menopauzy byla ženám předepisována hormonální substituční terapie. Léčba estrogenem a progestinem ale může zvýšit riziko mrtvice, krevních sraženin a rakoviny prsu. Proto se nyní předepisuje jen nejnižší dávka po co nejkratší dobu.

Jak zabránit vzniku demence po menopauze

Vzniku demence po předčasné menopauze lze zabránit. Existuje celá řada možností, jak snížit riziko. Je to zejména pohybová aktivita, zřeknutí se kouření a alkoholu, udržování optimální tělesné hmotnosti, doplňování vitamínu D a vápníku a pestrý a vyvážený jídelníček. Všechno toto se schovává pod zdravým životním stylem, který by se měl stát vlastním každému, komu záleží na jeho zdraví a kdo chce být fit ve vyšším věku.

Jak bojujete s příznaky menopauzy vy?

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články