Plivněte do vody a zjistěte, zda netrpíte kandidózou. Kvasinkovou infekci pak můžete léčit přírodní cestou

Lidské tělo je běžně osídleno kvasinkami, které jsou v optimálním množství prospěšné. Problém ale nastává například tehdy, pokud musíte užívat antibiotika.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V trávicím traktu, ústech i v pochvě žijí nejenom užitečné bakterie, ale také kvasinky rodu Candida. Společně tvoří zdravou mikroflóru. Jenže někdy stačí opravdu málo k tomu, aby se kvasinky patologicky přemnožily a potíže jsou na světě. Vzniká kvasinková infekce neboli kandidóza, která má různé projevy. Lékařka Susan Anne Tuddenham, MD se specializuje na léčbu recidivující kandidózy u žen.

Jak vzniká kandidóza a kde se vyskytuje

Kandidóza je plísňová infekce, kterou způsobuje přemnožení kvasinek Candida albicans. K přemnožení v lidském organismu dochází zejména v důsledku nesprávného stravování (potraviny s vysokým obsahem cukru), cukrovky i léčby širokospektrálními antibiotiky. Onemocnění se může objevit na sliznicích (ústa, hrdlo, zažívací orgány, močové a pohlavní orgány) i na pokožce v místě, kde se kůže snadno zapaří. Zejména tedy v oblasti kožních záhybů.

Jaké má kandidóza příznaky

Nejsou-li kvasinky pod kontrolou a přemnoží se, pak mohou způsobit zdravotní potíže. Dostanou se totiž do krevního oběhu. Mezi hlavní příznaky tohoto stavu pak patří potravinová alergie, zapomnětlivost, zácpa, únava, bolesti hlavy, bílý povlak na jazyku, deprese, nepříjemný tělesný zápach, ekzém, akné a oslabená obranyschopnost organismu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Eliminovat přemnožené kvasinky pomáhají i česnek a cibule

Domácí test na přítomnost kvasinek v těle

Máte-li podezření na to, že trpíte kandidózou, můžete si udělat jednoduchý test, který vám zjistí, jak na tom jste. Ráno, hned po probuzení, je třeba si nečistit zuby, nevyplachovat ústa a nic nepít. Pak do čisté sklenice s vodou plivněte. Nechte ustát po dobu 30 minut. Pokud sliny padají ke dnu či se voda zakalí, může se jednat o problém s přemnožením kvasinek. Zdravé sliny se vznášejí na hladině vody.

Jak eliminovat přemnožení kvasinek

Aby nedocházelo ke vzniku kandidózy, je třeba omezit především konzumaci rafinovaného cukru. Oplatí se jíst antifungální potraviny, jako je česnek, cibule, kokosový olej, jablečný ocet, heřmánek, zázvor, citron či kajenský pepř. Ty pomohou tělu zbavit se přebytečných kvasinek. Pomáhá také konzumace probiotických produktů.

Jakým způsobem léčíte přemnožené kvasinky vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články