Když je lymfatický systém nasycen: První příznaky, kterým musíte věnovat pozornost

Přetížený lymfatický systém o sobě dává znát hned několika příznaky. Jeho činnost můžete snadno podpořit a nepříjemné symptomy do pár dní zmizí.

lymfatický systém i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lymfatický systém je skupina orgánů, cév a tkání, které chrání tělo před infekcemi a udržují zdravou rovnováhu tekutin v těle například tím, že odvádějí přebytečnou vodu z tkání do krevního oběhu. Pro správnou funkci lymfatického systému je mimo jiné důležité i to, aby lymfa mohla tělem dobře proudit. Přetížení lymfatického systému se projevuje obzvláště zduřením lymfatických uzlin, které je známkou jak běžných infekcí, tak i velmi závažných onemocnění. 

I lymfatický systém může být přetížen

Význam lymfatického systému je nedocenitelný, protože plní klíčové funkce, které se jednoduše dají shrnout do tří bodů:

  • detoxikace odpadních látek z těla
  • posílení imunity
  • přenos živin

Jeho správné fungování je proto pro zdraví naprosto nezbytné. Tělo má samozřejmě jisté regulační a opravné mechanismy, ale i tak se může stát, že se lymfatický systém přetíží. Typickými rizikovými faktory jsou kouření, konzumace alkoholu, ale i léky a samozřejmě viry a nemoci. 

O lymfatický systém je třeba pečovat

Fungování lymfatického systému můžete pomoci. Snažte se jíst zdravě a nepřetěžujte tělo zbytečnými toxiny. Pijte hodně vody a vyhýbejte se sladkým jídlům a příliš tučným potravinám. Buďte fyzicky aktivní, pokud máte sedavé zaměstnání často se protahujte. Průtoku lymfy mohou pomoci také speciální masáže nebo lymfodrenáže, ty však vynechejte v případě akutního onemocnění.

zdravý pohyb iZdroj fotografie: Pixabay
Pravidelný pohyb je pro správnou funkci lymfatického systému nezbytný

Jak poznáte, že je lymfatický systém přetížený

Když lymfatický systém nestíhá filtrovat toxiny, dává to najevo jednak častější nemocností, můžete být například častěji nachlazení či trpět alergiemi. Snadno se unavíte a únava nemizí, ani když si odpočinete. Můžete se také potit více než obvykle, může vás svědit kůže nebo se objeví problémy s krevním oběhem. V takových případech je dobré činnost lymfatického systému podpořit.

Jak můžete činnost  lymfatického systému podpořit

Kromě výše zmíněných rad, jako je dostatečná hydratace, zdravá strava a pravidelný pohyb, můžete vyzkoušet i několik babských rad na podporu a detoxikaci lymfatického systému. Mezi ně patří například klystýr či pití speciálních čajů a šťáv.

Klystýr

Doporučuje se provádět klystýr ráno a večer po dobu tří dnů. Nálev na klystýr připravíte ze 2 litrů vody a 4 čajových lžiček přesličky. Po dobu této očistné kúry vynechejte pevnou stravu, hodně pijte (alespoň 2 litry vody denně) a do pitného režimu zařaďte i šťávu z citrusů. Ideálně 1 litr čerstvě vymačkané grapefruitové šťávy a 1 sklenici čerstvě vymačkané citronovo – pomerančového džusu.

Brusinková šťáva

Brusinková šťáva nepomáhá jen na záněty močových cest, ale i na lymfatický systém, protože pomáhá odstraňovat toxiny. Kromě antioxidantů má také vysoký obsah vitaminu C, takže je i skvělým zdrojem vitamínů, které podpoří vaši imunitu.

Bylinné čaje

Pitný režim obohaťte i o některé bylinkové čaje. Osvědčil se například kozinec, echinacea, vodilka kanadská či Phytolacca. Koupíte je v obchodech se zdravou výživou či na internetu a pijte alespoň 2 šálky denně. 

Jak pečujete o svůj lymfatický systém vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články