Identifikujte hlavní příčiny nespavosti a opět spěte jako malé miminko

Existuje mnoho různých faktorů, které vám přinesou neklidný a špatný spánek. Životní styl nebo stres mohou být jedním z nich.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná si poslední dobou všímáte, že se sami sebe ptáte na otázku, proč nemůžete spát. Vstáváte unavenější, než když jste si šli lehnout, a zdá se vám, že spánek se vám vyhýbá, jak jen může? Pokud se vám špatně spí, je pravděpodobné, že příčinou bude to, co děláte před ulehnutím. Naštěstí existuje řada věcí, které vám pomůžou vrátit se k dobrému spánku.

I okolí pozná, že máte problémy se spánkem

Pokud trpíte noční nespavostí, okolí si toho všimne, protože se začínají objevovat změny ve vašem chování:

  • Podrážděnost
  • Únava
  • Změny nálad
  • Špatná paměť
  • Problémy s rozhodováním

Jestliže nemůžete v noci spát, většinu následujícího dne se cítíte omámeně a ospale. Můžete také během dne konzumovat velké množství kofeinu, abyste se pokusili být čilejší. Jenže kofein vám může zaručit, že v důsledku jeho pití přes den, v noci opět spát nebudete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po alkoholu se nevyspíte

Samozřejmě, že jedna sklenka vína vám problémy se spánkem nezpůsobí. Ale pokud si před spaním dopřejete větší množství alkoholu, pravděpodobně zjistíte, že je váš spánek narušen. Počáteční stav po alkoholu je relaxace, takže usnete víceméně hned. Alkohol však zasahuje do vašeho spánkového cyklu a výsledkem je, že váš spánek bude roztříštěný. A navíc se pravděpodobně probudíte, protože si budete potřebovat zajít na záchod.

Špatné spánkové návyky

Při špatném spánku většinou hrají roli i vaše návyky. Mezi ně patří koukání do mobilu před spaním, ponocování nebo sledování před usnutím televizi. Tyto problémy lze naštěstí snadno napravit, když se svých zlozvyků vzdáte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sdílení jedné postele

Ať už sdílíte postel s partnerem nebo třeba se psem, výrazně to snižuje kvalitu vašeho spánku. Pokud váš partner chrápe, všelijak se na posteli vrtí nebo vám bere přikrývku, určitě se dobře nevyspíte. Jenže partnera prostě z postele nevyženete, takže si buď budete muset zvyknout, nebo ho upozornit, a třeba jeho chrápání začít řešit. Mnoho párů spí odděleně, a přitom je jejich vztah spokojený a harmonický.

Kofein zůstává v těle dlouho

Jistě víte, že šálek kávy před spaním je opravdu špatný nápad, ale věděli jste, že kofein ve vás zůstává 3 až 5 hodin? Proto může pozdnější odpolední kafíčko narušit váš spánek v noci. Pozor na to!

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stres zkuste v noci vynechat

Pravděpodobně nejčastějším narušitelem spánku je stres. Během dne vás okolní činnosti od přemýšlení nad problémy rozptylují, ale v noci se vaše mysl může uchýlit k těm nejhorším myšlenkám. A potom nemůžete celou noc spát a jen se převalujete na posteli a hlavou se vám honí spoustu nesmyslů.

Jak se tedy dobře vyspat?

Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste pomohli zlepšit kvalitu a množství spánku. Omezte užívání alkoholu, dejte svým mazlíčkům vlastní pelíšky, aby postel byla jen vaše. Nezapomeňte topení nastavit tak, aby nebylo příliš horké nebo příliš studené. A nezapomeňte vypnout veškerou elektroniku aspoň jednu hodinu před spaním.

Zdroj: Verywellmind

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články