Příčiny vysoké hladiny cholesterolu: Kromě nadváhy a špatné životosprávy může být na vině i menopauza, stres či léky

Vysoký cholesterol můžete mít, aniž byste měli nějaké potíže či příznaky. Doporučuje se proto nechat si alespoň jednou ročně hladinu cholesterolu zkontrolovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysokým cholesterolem trpí mnoho lidí, podle odhadů má jeho zvýšenou hladinu až 70 % Čechů. Mnozí z nich o tom ani nevědí. Jak vysvětluje internistka Megan Soliman, MD, vysoká hladina cholesterolu nebolí, můžete jí trpět i dlouhodobě, a to aniž byste měli nějaké potíže či příznaky. Obvyklými viníky, kteří cholesterol zvyšují, jsou nezdravá strava a sedavý styl života. Příčin však může být i více.

Cholesterol

Cholesterol je druh lipidu. Je to voskovitá látka podobná tuku, kterou přirozeně produkují játra. Je důležitý pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a vitamínu D. Cholesterol není ve vodě rozpustný, takže nemůže sám cestovat krví. Aby játra pomohla cholesterol přenášet, produkují lipoproteiny. Lipoproteiny jsou částice z tuku a bílkovin. Přenášejí cholesterol a triglyceridy, další typ lipidů, krevním oběhem. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL).

iZdroj fotografie: iStock

LDL cholesterol je veškerý cholesterol přenášený lipoproteiny o nízké hustotě. Pokud vaše krev obsahuje příliš mnoho LDL cholesterolu, může vám být diagnostikována vysoká hladina cholesterolu. Bez léčby může vysoká hladina cholesterolu vést k mnoha zdravotním problémům, včetně srdečního infarktu a mrtvice. Vysoká hladina cholesterolu zpočátku jen zřídkakdy vyvolává příznaky. Proto je důležité nechat si hladinu cholesterolu pravidelně kontrolovat.

Příčiny vysokého cholesterolu

Pokud jde o vysoký cholesterol a faktory, které k němu nejčastěji vedou, na prvních příčkách stojí nadváha, nedostatek pohybu a nevyvážená strava. Svou roli hraje samozřejmě i dědičnost. Existují však i jiné, ne tak očividné důvody, které mohou vést ke zvýšení hladiny cholesterolu. 

Problémy se štítnou žlázou

Hormony štítné žlázy se podílejí na regulaci metabolismu v těle. Při snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóza) hladiny cholesterolu obvykle stoupají.

Léky

Například antikoncepční pilulky, kortikosteroidy, antikonvulziva a antivirotika, některá diuretika a beta-blokátory mohou u některých jedinců hladinu cholesterolu zvýšit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Menopauza u žen

Menopauza je období, kdy také může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu. Je to způsobeno tím, že jeho koncentrace závisí na množství pohlavních hormonů v těle. Snížení hladiny estrogenu během menopauzy tedy vyvolává zvýšení hladiny cholesterolu.

Inzulínová rezistence 

Tento stav často předchází diabetu. Inzulínová rezistence může být také důvodem přírůstku hmotnosti a zvětšení obvodu pasu. Snížení citlivosti tkání na inzulín je doprovázeno současným porušením metabolismu tuků a zvýšením cholesterolu v krvi.

Chronický stres 

Často podceňujeme dopad stresu na zdraví, ale je to právě stres, který často způsobuje mnoho nemocí. Chronický stres ovlivňuje také hladinu cholesterolu: a čím delší je stresové období, tím delší bude účinek adrenalinu a působení kortizolu. Tyto hormony stimulují produkci glukózy a cholesterolu. Dalšími rizikovými faktory jsou nedostatečný noční spánek a nedostatek fyzické aktivity.

Je důležité si uvědomit, že zvýšená hladina cholesterolu se nijak konkrétně neprojevuje a není možné si jí všimnout bez absolvování zvláštních testů. Současně se jeho koncentrace může zvýšit i u těch lidí, kteří mají zcela zdravý životní styl. Doporučuje se proto nechat si alespoň jednou ročně hladinu cholesterolu zkontrolovat.

Jak často si necháváte kontrolovat hladinu cholesterolu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články