Revoluce v odstraňování jizev, strií i vrásek: Terapie červeným světlem znovu nabírá na popularitě

Terapie červeným světlem by podle vědců mohla být potenciálním přínosem pro současnou medicínu, a to zejména co se týče léčby kožních problémů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Terapie červeným světlem (RLT) je terapeutická technika, která využívá červené nízké vlnové délky světla k léčbě kožních problémů, jako jsou vrásky, jizvy a silné rány. Její přínosy vyšly najevo počátkem 90. let minulého století, kdy byla RLT využívána k pěstování rostlin ve vesmíru – díky tomu vědci zjistili, že intenzivní světlo z diod efektivně podporuje růst a fotosyntézu rostlinných buněk, což je vedlo k tomu, aby začali testovat účinky této terapie na lidech. Nyní nám Cynthia Cobb prozradila o červeném světle více.

Jak funguje terapie červeným světlem?   

Existuje mnoho typů terapie červeným světlem, a to jak v nemocnicích, kde své využití našla například při léčbě závažnějších stavů, jako je lupénka a pomalu hojící se rány, tak i v salonech krásy, kde podle mnohých kosmetiček pomáhá redukovat kožní problémy, jako jsou strie a vrásky. I když existuje značné množství důkazů prokazujících že RLT může být slibnou léčbou pro určité stavy, stále je třeba se dozvědět ze sta procent o tom, jak proces přesně funguje. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Odborníci předpokládají, že červené světlo vytváří v buňkách biochemický efekt, který posiluje naše mitochondrie – buňky tvořící buněčnou elektrickou energii. To znamená, že pokud bychom byli schopni naše mitochondrie posílit, naše buňky by mohly fungovat efektivněji, mohly by mít schopnost lepší regenerace a udržení si pružnosti. RLT navíc funguje tak, že přímo stimuluje regeneraci naší pokožky, přičemž proniká 5 milimetrů pod její povrch. Ve skutečnosti tak nezpůsobuje žádné poškození kůže. 

Potenciální výhody terapie červeným světlem 

Od prvních experimentů ve vesmíru byly provedeny stovky klinických studií a tisíce laboratorních studií, aby vědci zjistili, zda má RLT skutečně lékařský přínos. Přestože byly výsledky v mnoha případech velmi slibné, podle řady odborníků je zapotřebí dalších výzkumů, které by zdravotní přínosy terapie červeným světlem mohly potvrdit. V současné době se tak zatím uvádí možné výhody, kterými tato technika může do budoucnosti disponovat. Patří mezi ně:  

 • podpora hojení ran a oprava tkání
 • podpora růstu vlasů
 • pomoc při krátkodobé léčbě syndromu karpálního tunelu
 • stimulace pomalu se hojících ran, jako jsou například diabetické vředy 
 • krátkodobá úleva od bolesti a ranní ztuhlosti pro pacienty s revmatoidní artritidou
 • nižší riziko vedlejších účinků při léčbě rakoviny
 • redukce vrásek
 • podpora hojení popálenin způsobených sluncem
 • bránění opakující se tvorbě oparů 
 • lepší zdraví kloubů u lidí s degenerativní osteoartrózou kolene
 • redukce jizev 
 • mírnější bolest a zánět u lidí s problémy s Achillovými šlachami
iZdroj fotografie: Depositphotos

Všechny tyto skvělé potenciální přínosy by jistě znamenaly velké změny ve světě medicíny, a proto vědci neustále provádí výzkumy, aby je mohli konečně potvrdit. V současné době tak kvůli nedostatku důkazů není RLT obecně doporučována, ani kryta pojišťovnami – přesto se s ní však můžete setkat například při léčbě některých druhů rakoviny.

Vyzkoušeli jste již terapii červeným světlem? Jaké jste měli pocity?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články