Babské rady vyléčí nachlazení raz dva. Ty, jež jsou známé odpradávna + vitamínová bomba, která okamžitě nastartuje imunitu

Už po staletí jsou známé účinné přírodní prostředky pro léčbu nachlazení. Přesto jich někteří nevyužívají a poté je obyčejné nachlazení trápí příliš dlouho.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Běžné nachlazení, projevující se rýmou, bolestí hlavy, krku, kloubů a zvýšenou teplotou, nevyžaduje ve většině případů lékařskou péči. Stačí ho vyležet v klidu domova, vysvětluje lékařka Elaine K. Luo, M.D. Existuje několik domácích prostředků a rad pro rychlejší zotavení.

Základní pravidla léčby nachlazení

Naprostým základem při nachlazení je zůstat doma a odpočívat. Nejen, že nešíříte mikroby mezi dalšími lidmi, ale urychlíte tím léčbu svého nachlazení. Aby mohl imunitní systém efektivně bojovat s patogeny, potřebuje klid a nezabývat se dalšími imunitními reakcemi. Během léčby je dobré dodržet následující pravidla:

  • Pít dostatek tekutin – s vodou se z těla odplavují škodlivé látky.
  • Kontrolovat tělesnou teplotu – tělo potřebuje zvýšenou tělesnou teplotu pro efektivní boj s mikroby. Pokud se tělesné funkce vymknou kontrole a teplota stoupá nad 38°C, než užijete lék, zvolte nejprve fyzikální možnosti snižování teploty (zábaly).
  • Vyvýšená poloha – vložte si pod polštář klín, abyste měli vyvýšenou polohu horní poloviny těla. Usnadní to odtok hlenu a bude se vám lépe dýchat.
  • Zvlhčený vzduch – usnadňuje dýchání a znemožňuje šíření dalších patogenů ve vzduchu.
  • Koupel v epsomské soli – stejně jako zvlhčený vzduch podpoří už sama o sobě teplá koupel dýchání. Přidáním epsomské soli se tělo uvolní a doplní potřebný hořčík.
  • Aromaterapie – některé silice působí na dýchací systém, uvolňují hleny a podporují vykašlávání. Při nachlazení bývá nejvíce využíván eukalyptový nebo tymiánový éterický olej.
  • Návštěva lékaře – jestliže vaše nachlazení trvá bez zlepšení déle než týden nebo se váš stav během pár dní zhoršuje, rozhodně vyhledejte lékaře, aby provedl potřebná vyšetření a nasadil cílenou léčbu (například antibiotika v případě bakteriální infekce).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní prostředky pro léčbu nachlazení

Fungování imunitního systému lze významně podpořit některými běžně dostupnými surovinami. Jsou to především různé druhy ovoce, zeleniny a bylin, ale i jiná jídla.

  • Masokostní vývar – kromě prospěšných živin doplní tělu i potřebné tekutiny, sůl a dodá energii.
  • Fermentované potraviny – přátelské bakterie jsou potřebné pro zdravá střeva, která ovlivňují fungování imunitního systému (jogurt, vodní nebo mléčný kefír, fermentovaná zelenina atd.).
  • Zázvor – výborný hlavně při bolesti v krku. Lze ho konzumovat syrový, připravit z něj čaj, přidat ho do polévky, salátu nebo jiných pokrmů.
  • Česnek a cibule – hlavně česnek je považován za přírodní antibiotikum, ale obojí působí antimikrobiálně. Největší obsah prospěšných látek obsahují v syrové formě.
  • Byliny – některé byliny působí antimikrobiálně. Využívají se zejména echinacea, jitrocel, podběl nebo lípa.
  • Med – je to především sladidlo, ale na rozdíl od rafinovaného cukru obsahuje nepasterizovaný med i zdraví prospěšné látky a jako zdroj cukru doplní potřebnou energii.
  • Antioxidanty – chrání buňky před poškozením a podporují imunitní systém (veškerá zelenina a ovoce).
  • Vitamín C z přirozených zdrojů – silná látka v boji proti nachlazení (bobulovité ovoce, citrusy, listová zelenina, papriky, brokolice nebo kapusta, šípky nebo rakytník aj.)

Vitamínové smoothie

Imunitu podpoříte zejména kombinací více blahodárných surovin dohromady. Jestliže nemáte chuť k jídlu, připravte si smoothie plné prospěšných látek. Rozmixujte dohromady citron a pomeranč bez slupky, kousek zázvoru, trochu bobulovitého ovoce, přidejte lžičku medu, zřeďte trochou vody a popíjejte po douškách. Smoothie můžete snadno obměnit a připravit ho i ze zeleniny a místo vody použít například jogurt nebo čaj.

Jakým způsobem léčíte nachlazení?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články