Dusivého kašle zbaví domácí lék ze 3 ingrediencí. Mimo jiné pomáhá také při astmatických záchvatech

Podzimní a zimní období se mimo jiné vyznačuje i častým nachlazením a kašlem. Pokud se kašle nemůžete zbavit, vyzkoušejte tento jednoduchý recept.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Občasný kašel je zcela přirozený a normální. Pomáhá tělu zbavit se dráždivých látek v dýchacích cestách či hlenu, který se utváří obzvláště, když jste nachlazení. Trvalý kašel však může být také příznakem řady onemocnění, jako jsou alergie či vleklé infekce. Odbornice na celostní medicínu Dr. Debra Rose Wilson připomíná, že kašel způsobený nachlazením, alergií a infekcí dutin můžete léčit řadou volně prodejných léků nebo domácími prostředky. Bakteriální infekce vyžadují samozřejmě antibiotika.

Přírodní prostředky proti kašli

Vedle medikamentózní léčby existuje mnoho přírodních prostředků, kterými si můžete od kašle ulevit. Záchvaty kašle, dušení a potíže s dýcháním vám mohou velmi znepříjemnit den. Udělejte něco pro to, abyste se cítili lépe a začněte den sklenicí vody s vitamínem C. Vyberte nějaké ovoce či zeleninu, které vitamín C obsahují a ráno před snídaní zásobu vitamínu doplňte. Mezi vhodné zdroje vitamínu C patří například citrusy nebo šípky.

Snad nejlepším prostředkem proti kašli je med. Účinkuje stejně dobře jako volně prodejné léky proti kašli, a to obzvláště u dětí. Nezavrhujte ani bylinky, jako například mátu či tymián. Při bolestech a škrábání v krku, které často kašel doprovázejí, vám může ulevit kloktání slané vody či vody s jedlou sodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Recept na nápoj proti kašli

Podzimní počasí s sebou nese i časté onemocnění dýchacích cest. Sotva se zotavíte z jednoho nachlazení, čeká vás další. A zbavit se úporného, přetrvávajícího kašle je výzva. Následující recept je vynikajícím prostředkem nejen proti kašli, ale také proti astmatickým záchvatům. Rozhodně stojí za vyzkoušení. Hydratuje, doplňuje vitamíny, posiluje imunitní systém a zmírňuje záněty.

Složení:

 • voda
 • zázvor
 • citron

Příprava:

Porce si můžete upravit podle vlastní chuti. Citrón a zázvor důkladně omyjte, nakrájejte na malé kousky a přidejte je do vody. Promíchejte a snažte se vymačkat co nejvíce šťávy. Můžete přidat i ananas, okurku, kajenský pepř a kurkumu, které účinky tohoto nápoje ještě zvýší. 

Pokud chcete nápoj osladit, přidejte trochu javorového či agávového sirupu nebo medu. Ten je proti kašli velmi účinný, pokud jej tedy máte, volte jako sladidlo určitě med. Udělejte si velkou dávku, abyste měli dostatek nápoje na celý den. Uchovávejte v lednici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Použití:

Nápoj je nejlepší pít vždy ráno po probuzení. Ideální je vypít velkou sklenici čerstvě připravené směsi a další pak kdykoli v průběhu dne. Dobré je, že nápoj můžete pít v jakémkoli množství, můžete jej tedy směle popíjet celý den.

Kdy navštívit lékaře

Akutní kašel způsobený dráždivými látkami, alergeny nebo infekcí obvykle odezní během několika týdnů. Pokud však trvá déle než 3 týdny nebo se vyskytuje spolu s některým z následujících příznaků, je dobré jej konzultovat s lékařem:

 • horečka
 • dušnost
 • hustý hlen zelené nebo žluté barvy
 • noční pocení
 • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

V případě, že je kašel doprovázen následujícími symptomy, vyhledejte lékařskou péči okamžitě:

 • potíže s dýcháním
 • vykašlávání krve
 • vysoká horečka
 • bolest na hrudi
 • zmatenost
 • mdloby

Co se proti kašli osvědčilo vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články