Častý hlad, nevysvětlitelná žízeň i ztráta váhy. Takhle se projevuje cukrovka

Cukrovka (diabetes mellitus) je onemocnění charakterizované trvale zvýšenou hladinou cukru v krvi. To vede k široké paletě příznaků od těch známých až po ty méně známé.

Odběr glykémie z prstu u lékaře i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Příznaky cukrovky způsobuje zvýšená hladina cukru v krvi, která je zároveň hlavním ukazatelem, že trpíte diabetem. U cukrovky se rozlišují dva typy, oba mají příznaky stejné. Rozdíl je pouze v rychlosti jejich nástupu. U diabetu II. typu nastupují příznaky pomaleji a je pro něj charakteristické brnění nervů a špatné hojení. Podle internistky Kelly Wood poznáte počínající cukrovku podle obecných příznaků, mezi které patří hlavně častý hlad, žízeň, ztráta na váze a kožní problémy.

Hlavní příznaky cukrovky

Jako první, co vás upozorní na počínající cukrovku, je vlčí hlad a zvýšená žíznivost. Dále se přidává časté močení a ubývání na váze, i když apetit se zdá zvýšený. Může se objevit rozmazané vidění, silná únava a špatně se hojící boláky a další kožní příznaky, které najdete popsány podrobněji níže.

Příznaky odlišné u mužů a žen

Kromě příznaků zmíněných výše, která se týkají obou pohlaví, se mohou u mužů s cukrovkou objevit specifické příznaky. Jedná se o sníženou chuť na sex, dále se může objevit erektilní dysfunkce a svalová slabost. Ta, aby to bylo zcela jasné, se týká svalů celého těla, ne jen toho jednoho „svalu“.

U žen se při cukrovce mohou objevit kromě obecných příznaků navíc vaginální suchost, časté urogenitální infekce a suchá svědivá kůže. V těhotenství jsou ženy sledovány kvůli těhotenské cukrovce, která nemá žádné příznaky, ale odhalí se během orálního glukózového tolerančního testu (OGTT). Ten se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství a spočívá v odběru glykémie nalačno a po hodině a dvou hodinách od vypití přeslazeného čaje.

Ženská ruka obrušuje pemzou patu u nohy iZdroj fotografie: Freepik
Hrubá, tvrdá a suchá kůže, která se špatně hojí při poranění, může ukazovat na cukrovku

Specifické kožní příznaky cukrovky

Cukrovka se projevuje také na kůži. Může za to nadměrně vysoká hladina cukru v krvi. Jedním z kožních příznaků cukrovky bývá zhoršená kvalita kůže. Je hrubá, suchá a často svědí. Mohou se na ní objevovat vředy, které se špatně hojí. Mezi další charakteristické nálezy patří:

Necrobióza lipoidica

Začíná jako pupínky podobající se akné. Postupně bobtnají, tvrdnou a mění se do žluta, načervenala nebo hněda. Kůže v okolí skvrn je lesklá, porcelánově bílá, často bývají vidět krevní cévy. Okolí může svědit a bolet. Mohou se střídat fáze zlepšení a zhoršení.

Acanthosis nigricans

Tmavá, špinavě zbarvená plocha kůže na sebe upozorní sametovou konzistencí. Nejčastěji se objevuje na krku, v podpaží a tříslech, ale může se vyskytovat i jinde. Tento kožní problém způsobuje nadbytek inzulínu.

Digitální skleróza

Jedná se o tvrdou a hrubou kůži na rukou a prstech. Kůže je ztuhlá natolik, že se postiženým špatně pohybuje prsty. Pokud jde o pokročilý nález, mohou mít pacienti pocit, jako kdyby měli v konečcích prstů drobné kamínky. Tvrdá a hrubá kůže se může dále šířit z rukou na předloktí a horní část ramene.

Sepnuté ruce staré ženy iZdroj fotografie: Freepik
Trápí vás pocit, jako kdybyste měli v konečcích prstů drobné kamínky? I to je příznak cukrovky!

Puchýře a další léze

Tvorba puchýřů bývá u diabetu vzácná. Pokud se objeví, tak na rukou, nohou, dlaních a chodidlech. Zpravidla nebolí. Častěji se objevují skvrny na holeních. Mají hnědou barvu a nepůsobí žádné jiné obtíže, prostě jsou. Kvůli tomu jsou často zaměňovány se stařeckými skvrnami.

Časné kožní infekce a zhoršené hojení ran

Pro cukrovku je běžná náchylnost k častým kožním infekcím. Projevují se svědivými vyrážkami, šupinatěním, puchýři, bolestivostí a otokem. Postižená oblast kůže bývá teplá na dotek. Nejčastěji se objevují plísňová onemocnění nohou a rukou, včetně nehtů, často také pokožky hlavy.

Charakteristické pro cukrovku je také zhoršené hojení ran. To se děje kvůli vysoké hladině cukru v krvi a špatnému krevnímu zásobování především dolních končetin. Na nich se běžně vyskytují diabetické vředy. Je nutné léčit cukrovku včas, protože jinak může takový stav vést k trvalému zhoršování a skončit až amputací končetiny.

Jaké jsou vaše zkušenosti s prvotními příznaky cukrovky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články