Muži, rozpoznejte včas příznaky infarktu. Většina zástupců vašeho pohlaví je přehlíží a končí s trvalým poškozením

K infarktu dochází tak často, že je dobré o něm mít alespoň základní přehled. Vzhledem k tomu, že jeden z deseti případů je smrtelný, měli byste se naučit jej včas rozpoznat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uvažovali jste někdy nad příznaky infarktu? Většina lidí si automaticky řekne „bolest na hrudi“, jenomže to není tak jednoduché. V různých seriálech lze těžko zobrazit, co všechno to vlastně obnáší, a z toho důvodu si lidé potom myslí, že se jedná jen o tento příznak. Ve skutečnosti je to ale složitější, a kromě obecných příznaků mají muži své specifické, upozorňuje Elaine K. Luo, M.D. 

Rozpoznejte časné příznaky srdečního infarktu

U mnoha lidí dochází k tomu, že si o pomoc neřeknou i přesto, že tuší, že je něco špatně. Přitom hlavně o čas tady jde, čím dříve pomoc dostanete, tím větší máte šance na úplné uzdravení. Vždy je tedy dobré polknout hrdost a požádat o pomoc. Časné příznaky srdečního infarktu mohou zahrnovat bolest v ramenou, krku a čelisti, nevolnost nebo zvracení, dušnost, úzkost, pocení, motání hlavy nebo mdloby.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším příznakem je mírná bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi, ty často z ničeho nic přijdou a zase za chvíli odejdou. Posledním a hodně zvláštním příznakem je pocit, který vám napovídá, že se blíží něco velmi špatného. Nevíte co a ani nemáte důvod se takto cítit, ale přesto jakoby víte, že se něco neskutečně pokazí.

Specifické příznaky infarktu pro muže

Pokud jste muž, máte větší pravděpodobnost, že zažijete infarkt, a zároveň k němu u vás dojde dříve než u žen. Pokud kouříte cigarety, máte vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu v krvi, trpíte obezitou nebo na jiné rizikové faktory, šance se ještě zvyšuje. Přidejme k tomu rodinnou anamnézu obsahující srdeční onemocnění a je to skoro na jistotu, tedy ne, že bychom chtěli někoho strašit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každopádně je dobré mít přehled o obecných příznacích a zároveň i o těch, které se vyskytují jen u vašeho pohlaví. Řadí se mezi ně bolest nebo nepohodlí v horní části těla, včetně paží, levého ramene, zad, krku, čelisti nebo žaludku. Dále žaludeční nevolnost, studený pot, dušnost, která vám může způsobit pocit, že se nemůžete nadechnout do plna, i když jen ležíte. Můžete mít pocit, že vám na hrudi sedí snad slon, můžete mít rychlý nebo nepravidelný srdeční tep a závratě.

Zažili jste někdy příznaky podobné infarktu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil