Příznaky infarktu, které platí pro muže | JakZdravě.cz

Muži, rozpoznejte včas příznaky infarktu. Většina zástupců vašeho pohlaví je přehlíží a končí s trvalým poškozením

K infarktu dochází tak často, že je dobré o něm mít alespoň základní přehled. Vzhledem k tomu, že jeden z deseti případů je smrtelný, měli byste se naučit jej včas rozpoznat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uvažovali jste někdy nad příznaky infarktu? Většina lidí si automaticky řekne „bolest na hrudi“, jenomže to není tak jednoduché. V různých seriálech lze těžko zobrazit, co všechno to vlastně obnáší, a z toho důvodu si lidé potom myslí, že se jedná jen o tento příznak. Ve skutečnosti je to ale složitější, a kromě obecných příznaků mají muži své specifické, upozorňuje Elaine K. Luo, M.D. 
Rozpoznejte časné příznaky srdečního infarktu

U mnoha lidí dochází k tomu, že si o pomoc neřeknou i přesto, že tuší, že je něco špatně. Přitom hlavně o čas tady jde, čím dříve pomoc dostanete, tím větší máte šance na úplné uzdravení. Vždy je tedy dobré polknout hrdost a požádat o pomoc. Časné příznaky srdečního infarktu mohou zahrnovat bolest v ramenou, krku a čelisti, nevolnost nebo zvracení, dušnost, úzkost, pocení, motání hlavy nebo mdloby.


iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším příznakem je mírná bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi, ty často z ničeho nic přijdou a zase za chvíli odejdou. Posledním a hodně zvláštním příznakem je pocit, který vám napovídá, že se blíží něco velmi špatného. Nevíte co a ani nemáte důvod se takto cítit, ale přesto jakoby víte, že se něco neskutečně pokazí.

Specifické příznaky infarktu pro muže

Pokud jste muž, máte větší pravděpodobnost, že zažijete infarkt, a zároveň k němu u vás dojde dříve než u žen. Pokud kouříte cigarety, máte vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu v krvi, trpíte obezitou nebo na jiné rizikové faktory, šance se ještě zvyšuje. Přidejme k tomu rodinnou anamnézu obsahující srdeční onemocnění a je to skoro na jistotu, tedy ne, že bychom chtěli někoho strašit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Každopádně je dobré mít přehled o obecných příznacích a zároveň i o těch, které se vyskytují jen u vašeho pohlaví. Řadí se mezi ně bolest nebo nepohodlí v horní části těla, včetně paží, levého ramene, zad, krku, čelisti nebo žaludku. Dále žaludeční nevolnost, studený pot, dušnost, která vám může způsobit pocit, že se nemůžete nadechnout do plna, i když jen ležíte. Můžete mít pocit, že vám na hrudi sedí snad slon, můžete mít rychlý nebo nepravidelný srdeční tep a závratě.

Zažili jste někdy příznaky podobné infarktu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby