Otoky, dušnost, točení hlavy a pocení: I to mohou být příznaky krevní sraženiny

Krevní sraženiny rozhodně nepodceňujte. Mohou vás rychle ohrozit na životě, je tedy potřeba je včas rozpoznat a řešit. V případě, že se o vás tyto příznaky objeví, volejte sanitku.

krevní sraženina v noze i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přesto, že otoky, dušnost, točení hlavy i pocení mohou být symptomy mnoha ne příliš závažných a někdy i zcela banálních zdravotních obtíží, lékařka Nayana Ambardekar, MD varuje, že se může jednat i o příznaky krevní sraženiny. Pokud se sraženina uvolní a doputuje například do srdce, plic či mozku, dokáže vás velmi rychle ohrozit na životě. Není proto radno tyto příznaky podceňovat.

Krevní sraženiny se rozhodně nevyplatí podceňovat

Jak jsme již na JakZdravě několikrát upozorňovali, krevní sraženina může být životu nebezpečná. Pokud se tedy domníváte, že se u vás vyskytly příznaky, které by mohly indikovat právě krevní sraženinu, neodkladně vyhledejte lékařskou péči. Mezi časté příznaky patří zejména:

Otoky nohou

Pokud vám nohy otékají v těhotenství, z horka, z důvodu přílišné konzumace soli či v důsledku nějakého onemocnění (např. onemocnění jater, ledvin či štítné žlázy) nemusíte hned běžet na pohotovost. Otečou-li vám však nohy (případně i ruce) zničeho nic, navíc je otok doprovázen zarudnutím či bolestí, je vhodné tento stav konzultovat co nejdříve s lékařem.

Bolest na hrudi a kašel

Kašel je sice typickým příznakem respiračních onemocnění, ale odborníci z renomovaného zdravotnického webu Healthline varují, že kašel i bolest na hrudi mohou také indikovat krevní sraženinu v plicích (plicní embolie) či u srdce (srdeční infarkt). Bolest je obvykle náhlá a nemizí ani při změněn polohy. I kašel, který není spojený s nemocí je podezřelý, a pokud je doprovázen zmiňovanou bolestí či dušností, měli byste volat rychlou záchrannou službu.

Starší muž má infarkt na gauči iZdroj fotografie: Freepik
Kašel, dušnost i bolest na hrudi mohou značit krevní sraženinu v plicích či srdci

Točení hlavy

Pokud se krevní sraženina nachází v mozku, může způsobit mozkovou mrtvici. O příznacích cévní mozkové příhody jsme na JakZdravě psali již mnohokrát, zopakujme však, že mezi její hlavní příznaky patří točení hlavy, poruchy rovnováhy a pohybů, potíže s mluvením či porozuměním řeči, nucení na zvracení či zvracení. Může se objevit i náhlá a prudká bolest hlavy, rozmazané vidění a ochrnutí části těla.

Pocení

Potíte-li se v horku, je to zcela normální. Začnete-li se však silně potit bez zjevné příčiny a přidají-li se další již zmiňované příznaky krevní sraženiny, jako je dušnost, závratě či bolest na hrudi, okamžitě si přivolejte zdravotnickou pomoc. Mohlo by se jednat o plicní embolii či infarkt, rychlá odborná pomoc je tudíž v tomto případě naprosto nezbytná.

Krevní sraženiny jsou často důsledkem nezdravého životního stylu

Vzniku krevních sraženin nemůžete zcela zabránit. Co ale udělat můžete, je snažit se možnostjejich výskytu minimalizovat. Ke vzniku krevních sraženin totiž přispívají nejen genetické predispozice, operace a jistá onemocnění, ale také životní styl. Pokuste se proto vyvarovat nezdravých potravin, které přispívají k vysokému cholesterou a krevnímu tlaku. 

Snažte se také dostatečně hýbat, na vznik krevních sraženin má totiž velký vliv zejména dlouhé sezení či stání, udržujte si zdravou hmotnost a neužívejte hormonální antikoncepci, pokud to není nezbytné. Sportujte, dostatečně pijte a nekuřte. Pamatujte, že i drobnými změnami můžete mnohé ovlivnit.

Co upozornilo na možnou krevní sraženinu vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články