Varovné signály ledvinových kamenů, které je třeba si zapamatovat. Jakmile se objeví, začněte urychleně jednat

Krystalové shluky vznikají v ledvinách z minerálů, které jsou rozpuštěné v moči. Jedná se o nepříjemné onemocnění, jež přijde většinou v tu nejméně vhodnou chvíli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje několik typů ledvinových kamenů, a to v závislosti na typu krystalů, ze kterých jsou složeny. Většinou obsahují šťavelan vápenatý, fosforečnan vápenatý, případně kyselinu močovou. Mnoho kamenů nevyvolává žádné příznaky, odejdou z těla močí. Jsou-li ale větší, mohou způsobit zácpu močovodu a s ní související symptomy. Lékař Steven Philip Menez, MD je specialistou v oboru nefrologie, zabývá se akutním poškozením ledvin.

Jak se diagnostikují ledvinové kameny

Klinická diagnóza se stanovuje na základě vážnosti bolesti a jejím umístění. Projevuje se jako kolika, přichází a odchází ve vlnách. Když kámen zablokuje ledvinu, přihlásí se bolest v zádech. K potvrzení diagnózy je zapotřebí rentgenové vyšetření břicha, tedy ledvin, močovodů a měchýře. Asi 10 procent kamenů neobsahuje dostatek vápníku, takže není na RTG vidět. Pak je třeba provést i výpočetní tomografii. Ultrazvukové zobrazení ukáže detaily zánětu ledvin, k němuž vede blokace výtoku moči.

Silná bolest

Ledvinové kameny se většinou ohlásí silnou bolestí v břiše, slabinách nebo v zádech. Dochází k tomu tehdy, když se kameny začnou pohybovat z ledvin směrem ven z těla a uvíznou třeba v močové trubici. Postižení obvykle tuto bolest popisují jako nejhorší v jejich životě.

Změny v moči

V souvislosti s ledvinovými kameny dochází i ke změnám močení. Je to zejména trvalé a časté nucení na močení, pálení při močení. Může se snížit množství moči, kdy kámen blokuje močové cesty. V moči může být krev a moč může i zapáchat, pokud došlo k infekci. Její barva se pak mění z průhledné na neprůhlednou.

Zimnice a horečka, nevolnost

Je-li přítomna v ledvinách nebo v močových cestách infekce, objeví se horečka a zimnice. V důsledku velmi silné bolesti se dostavuje nevolnost a zvracení. Je tomu tak proto, že ledviny a trávicí systém mají společné nervové spojení.

iPřílišná konzumace masa zdraví příliš neprospívá, ani ledvinám

Pocit slabosti a únavy

Přítomnost ledvinových kamenů ledviny oslabuje. To může způsobit hromadění toxinů v organismu, v důsledku čehož dochází k pocitům slabosti a únavy. Je pochopitelné, že takový stav zhoršuje i bolest, která s ledvinovými kameny souvisí.

U koho je zvýšené riziko vzniku ledvinových kamenů

Je to zejména nadváha a obezita, které přispívají ke vzniku kamenů v ledvinách. Dále to může být nedostatek vody, genetika a ledvinové kameny v rodině, konzumace velkého množství cukru, soli a bílkovin nebo konzumace potravinových doplňků s obsahem vitamínu D a vápníku.

Jaké jste měli příznaky při ledvinových kamenech?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články