Příznaky lymské boreliózy se vyplatí znát: Někdy jde jen o bolest hlavy a únavu, jindy se příznaky podobají chřipce

Lymská borelióza je zákeřná infekce přenášená klíšťaty na člověka. Pokud není včas léčena, může způsobit dlouhodobé problémy. U dětí, ale i u dospělých.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za lymskou boreliózu je zodpovědná bakterie Borrelia burgdorferi, která se přenáší na člověka za pomoci klíšťat. I s vynikajícími možnostmi současné diagnostiky se borelióza obtížně rozpoznává. Může za to individuální průběh onemocnění a odlišné příznaky u každého člověka. Typický flek se nemusí objevit. Podle doktorky Elizabeth Thottacherry by lidé trávicí čas venku v oblasti s vysokým výskytem klíšťat, měli dbát na prevenci a před klíšťaty se chránit. Současně by měli prohlížet své tělo a při výskytu příznaků vyhledat urychleně lékaře.

Charakteristický flek a zarudnutí kůže

Za nejznámější příznak boreliózy platí charakteristický flek v podobě červené skvrny s vybledlým středem. Objevuje se v místě, kde bylo klíště přisáté. Tento flek nesvědí a během pár dnů sám zmizí. Pokud se objevil na špatně viditelném místě na těle, nemusíte si ho ani všimnout. Jsou také případy, kdy se objeví pouhé zarudnutí. Nemusí se objevit vůbec nic, přesto přijdou další příznaky.

Bolesti hlavy a únava

Velmi brzy po nákaze se objevuje bolest hlavy u většiny nakažených. Bolesti hlavy bývají různé intenzity, zpravidla ale trvají dlouhodobě. K bolestem hlavy se může přidat také přecitlivělost na světlo. K velmi častým příznakům boreliózy patří také extrémní únava, kterou, pokud jste hodně pracovně vytížení, snadno přehlédnete.

Příznaky jako u chřipky

Další příznaky počínající boreliózy vypadají jako náběh na chřipku. Objevují se horečky a zimnice a bolest kloubů. Bolesti kloubů jsou charakteristické ztuhlostí krku, kolen a dalších kloubů jako při artritidě. Přidat se může i bolest svalů. Máte-li ztuhlou šíji tak, že nedáte bradu k hrudníku, urychleně navštivte lékaře.

Mladá žena sedící na gauči s bolestí hlavy a přehozenou dekou přes záda iZdroj fotografie: Freepik

Další neurologické příznaky

Necitlivost a mravenčení v končetinách se objevuje obvykle týden po kousnutí. Znamená to, že nemoc postupuje dále. U malého procenta nakažených se může dostavit obličejová paralýza, kdy dojde k ochrnutí nervů na polovině obličeje. Bez lékařské pomoci se v tuto chvíli neobejdete.

Dušnost, závratě a palpitace

Boreliózu dále mohou doprovázet dušnost a závratě při běžných činnostech. Pokud je to pro vás neobvyklý stav, vyhledejte okamžitě lékaře. Stejně postupujte v případě, že u sebe odhalíte změnu v srdečním rytmu. Pokročilá lymská borelióza na sebe upozorňuje zhoršením srdeční funkce, všimnete si buď zrychlení, nebo zpomalení srdečního rytmu.

Problémy se spánkem a kognitivními funkcemi

Borelióza napadá nervový systém, kde může způsobit kromě jiných potíží také poruchy spánku. Nejčastěji jde o nespavost, která se může objevit jak na počátku onemocnění, tak i při pokročilém stádiu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat problémům s pamětí a koncentrací, tzv. mozkové mlze, hlavně u dětí, u kterých může dojít k poškození řeči.

Jaké jsou vaše zkušenosti s boreliózou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články