Nedostatek vitamínu D vám může způsobit různé zdravotní potíže. V těle plní velmi důležitou funkci pro správné zdraví kostí a imunitního systému.
Vitamín D je pro tělo nesmírně důležitý a má vliv na fungování celého lidského organismu. Tělo si dokáže vyprodukovat vitamín D z cholesterolu, ale pouze v případě, že jste vystaveni slunečnímu záření po dostatečně dlouhou dobu. Doplnit ho můžete i pravidelnou konzumací ryb nebo mléčných výrobků, ale ani ze stravy není možné získat potřebnou denní dávku vitamínu D. Ta je asi 600–800 IU, někteří odborníci doporučují i větší množství. Lisa Hodgson, RDN, CDN, CDCES, FADCES uvedla seznam příznaků, které se vyplatí nepodceňovat.
1. Únava a ospalost
Jednou z příčin nedostatku vitamínu D může být únava. Velmi často je tato příčina přehlížena, ale studie jednoznačně prokázaly, že nízká hladina “déčka“ v krvi může způsobit únavu a má negativní vliv na kvalitu života. Minimální množství v krvi je 20ng/ml. Doplnění vitamínu D vám dodá dostatek energie a zbaví vás únavy.
2. Deprese v zimním období
Další známkou nedostatku vitamínu D je deprese. Bylo zjištěno, že lidé s depresí mají nízké hladiny vitamínu D v krvi. Ve většině případů se ale došlo k závěru, že se jedná o sezonní depresi v zimním období, která má spojitost s nedostatkem slunce, kdy si tělo nedokáže vyprodukovat vitamín D samo.
3. Bolest zad a kostí
Vitamín D je jednou z hlavních složek, která dokáže udržet zdravé kosti. Zlepšuje vstřebávání vápníku v těle. Bolest zad v dolní části a bolest kostí může zapříčinit právě nízká hladina tohoto vitamínu v těle. Studie prokázaly, že u 98 % lidí s bolestmi zad byl příčinou právě nedostatek vitamínu D. Lidé s artritidou, chronickou bolestí zad a svalů ve většině případů také trpí jeho nedostatkem.
4. Řídnutí kostí
Hlavní funkcí vitamínu D je pomoc tělu vstřebávat vápník. Mnoho starších lidí trpí úbytkem kostní hmoty, která má za příčinu nedostatek vápníku a minerálů. Zvyšuje se tak riziko zlomenin, a to zejména u žen. Přiměřeným příjmem vitamínu D a jeho doplňováním udržíte zdraví svých kostí a eliminujete riziko zlomenin.
5. Zdlouhavé hojení ran
Pomalé hojení škrábanců, zranění nebo pooperačních ran může být také známkou nedostatku “déčka“. Bylo zjištěno, že vitamín D podporuje produkci látek, které jsou klíčové pro tvorbu kožní tkáně při hojení ran. Dále také hraje hlavní roli při zánětech a v boji proti infekcím a urychluje i jejich léčbu.
6. Vypadávání vlasů
I vypadávání vlasů může zapříčinit nedostatek vitamínu D. Většinou bývá připisováno stresu, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí. Pro zdravé vlasy a jejich růst je důležité doplňovat různé vitamíny a minerály, a abyste předešli jejich vypadávání, doplňujte vitamín D pravidelně.
7. Špatný imunitní systém
Další velmi důležitou rolí, kterou plní vitamín D v lidském organismu, je podpora imunitního systému v boji proti virům a bakteriím a při předcházení nemocem. “Déčko“ úzce spolupracuje s buňkami, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi. Při dávce až 4000 IU denně můžete značně snížit riziko infekce dýchacích cest,
8. Chronická bolest svalů
U bolesti svalů je velmi těžké najít příčinu. Může to být následek úrazu, namožení po cvičení, ale pokud je bolest bez zjevné příčiny, pravděpodobně se jedná právě o nedostatek vitamínu D. Velmi často právě jeho nedostatek způsobuje chronickou bolest svalů.
Nízkou hladinu vitamínu D lze velmi rychle napravit. V lékárnách je dostupné velké množství preparátů a výživových doplňků, které vám s tím pomohou, a vaše tělo bude schopné předcházet zdravotním problémům spojených s jeho nedostatkem. Doplnit ho lze i přidáním ryb a mléčných výrobků do jídelníčku a v letních měsících co nejdelším pobytem na sluníčku.