Onemocnění ledvin se na začátku hlásí nenápadnými příznaky, které lidé přehlížejí. Včasný záchyt přitom může zachránit život

Ledviny jsou životně důležitý orgán. Jejich onemocnění může vést až k závažnému stavu, jako je selhání ledvin. Přitom stačí nemoc podchytit včas.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ledviny mají v těle na starost především filtraci a vylučování odpadních látek z krve. Mají také vliv na krevní tlak a výrobu červených krvinek. Když je jejich funkce narušena, projeví se to na celém těle. Prvotní příznaky onemocnění ledvin mohou být nenápadné. Zdravotní sestra Shannon Johnson upozorňuje, že velmi často lidé tyto příznaky nespojují s ledvinami, dokonce je ani neberou vážně. Přitom včasný záchyt onemocnění vám zajistí rychlejší a účinnější léčbu a lepší prognózu onemocnění.

Nenápadné příznaky související s onemocněním ledvin

V první fázi onemocnění ledvin se neobjevují žádné výrazné příznaky, které by napovídaly, že se v těle rozvíjí závažný problém. Pokud se některé nepříjemné symptomy objeví, na první pohled si je jen těžko spojíte s vylučovacím ústrojím. Podívejte se, které příznaky to jsou.

Těžká únava, třes a dýchací problémy

Jste hodně unavení? Chronická únava může mít původ ve špatné ledvinné funkci. V ledvinách se tvoří erytropoetin, který je důležitý pro výrobu červených krvinek. Jejich nedostatek vytváří chronickou únavu. Anémie může také způsobovat dýchací problémy. Pokud se k tomu přidává ještě třes rukou a potíže se soustředěním, určitě bude dobré navštívit lékaře a společně s ním pátrat po příčině problému v oblasti ledvin.

Problémy s močením

Mezi prvotní příznaky onemocnění ledvin patří změny v močení. Mohou to být jakékoli změny, které se u vás náhle udály. Může se jednat o barvu, konzistenci, množství vylučované moči nebo nepříjemné pocity při močení (pálení, řezání, bolest). V tuto chvíli je nejvyšší čas hledat odbornou pomoc lékaře, aby se stav nezhoršoval. Pokud by se jednalo o zánět, má tendenci postupovat vzhůru od močové trubice přes močový měchýř a skrz močovody se může dostat až do ledvin.

Další příznaky, které jsou typické pro onemocnění ledvin:

  • zvýšený krevní tlak
  • suchá a svědivá kůže
  • zápach z úst
  • nadměrná chuť k jídlu
Mladá žena trpící chronickou únavou při onemocnění ledvin ležící v posteli s rukama přes podbřišek. iZdroj fotografie: Freepik

Ledvinové kameny zaručeně nepřehlédnete

Pokud se jedná o písek nebo malý kamínek v močových cestách, upozorní na sebe bolestí. Ano, i drobný kamínek se ohlásí velmi nepříjemnými stavy při močení i samovolném posouvání. Ledvinová kolika, tak se nazývá bolestivý stav při putování kamene močovodem, a patří k jedněm z nejkrutějších bolestí. Charakteristická je pro ni bolest sinusového charakteru. Kamínek nebo písek přímo v ledvinách se ohlásí bolestí v oblasti ledvin.

Jaké problémy s ledvinami jste už řešili?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články