4 plíživé příznaky, které se nevyplatí ignorovat. Jsou varováním před vznikajícím vážným poškozením ledvin

Při pozvolném poškozování ledvin se nemusí objevit žádné zjevné příznaky. Existuje ale několik skrytých projevů, které můžete zpozorovat už v časném stádiu jejich poškození.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který z těla odvádí přebytečnou vodu a odpadní látky, udržuje rovnováhu mnoha sloučenin, reguluje krevní tlak a produkuje hormon, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Dle lékařky Alana Biggers, M.D. může mít jejich poškození fatální následky. Přečtěte si o příznacích, které mohou být první známkou poškození ledvin.

Příčiny onemocnění ledvin

Nejčastějšími příčinami pozvolného onemocnění ledvin bývají ta, která přímo poškozují jejich buňky. Může to být neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka nebo již nějaké probíhající onemocnění močových cest, jako jsou cysty nebo opakované záněty.

iZdroj: Unsplash

Riziko poškození ledvin významně zvyšuje vystavování se chemikáliím a toxickým látkám. Nejznámější běžně se vyskytující toxickou látkou je kadmium, které se ukládá hlavně v ledvinách a způsobuje kromě jiných onemocnění i selhání ledvin. Je to těžký kov, který se vyskytuje v ovzduší z důvodu spalování uhlí nebo odpadů a také v potravinách kvůli jeho využívání v zemědělství. Také je obsaženo v cigaretovém kouři, proto je velkým rizikovým faktorem poškození a selhání ledvin kouření.

Frekvence močení

Jedním z prvních příznaků poškozených ledvin a jejich zhoršené funkce je filtrování méně vody. Z toho důvodu se začíná tvořit méně moči. V noci se však mohou paradoxně objevovat silné nutkavé pocity na močení.

Změna barvy a zápachu moči

Ideální moč má světle žlutou barvu a je bez zápachu. Tmavě žlutá barva moči bývá známkou dehydratace a většinou nesouvisí se zhoršenou funkcí ledvin. Pěnivá moč už může být známkou nějakého onemocnění v močových cestách, protože ji způsobuje zvýšené množství bílkovin v moči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jasnou známkou potíží s močovými cestami je tmavě hnědá, růžová nebo jasně červená moč, která signalizuje příměs krve. Zakalená a páchnoucí moč bývá příznakem infekce v některé části močových cest. Změna barvy a zápachu moči však nemusí nutně znamenat poškození ledvin. Může se jednat o jakékoliv onemocnění močových cest. Je také nutné rozeznat zabarvení moči potravinami, například při konzumaci červené řepy.

Suchá a svědivá kůže

Vzhledem k detoxikační funkci ledvin se při jejich špatné činnosti začínají v těle hromadit škodlivé látky. Ty mají mnohdy tendenci vystupovat skrze kůži. Proto se mohou začít objevovat různé kožní problémy, jako jsou vyrážky, suchá a svědivá kůže.

Otoky nohou a obličeje

Při zhoršené funkci neodvádí ledviny z těla nejen odpadní látky, ale ani přebytečnou vodu. To se začne projevovat jejím zadržováním v těle. Vznikají tak viditelné otoky, nejčastěji na nohou a kolem očí.

Otok nohou iZdroj fotografie: Depositphotos

Bolest v dolní části zad

Většina pozvolna se rozvíjejících onemocnění ledvin nebolí. Bolest se začne projevovat až při jejich větším zasažení, většinou jako tupá konstantní bolest hluboko v pravém a/nebo levém boku. Oproti tomu bolest při ledvinových kamenech bývá popisována jako jedna z nejhorších možných bolestí. Tato akutní kolika se objevuje náhle a bývá přirovnávána k bodání nožem, přichází a odchází ve vlnách a může vyzařovat do celých zad, břicha a třísel.

Další příznaky

Hromadění odpadních látek v těle se později začne projevovat celkovým zhoršováním zdravotního stavu. Může se objevit nevolnost až zvracení, nechutenství, dušnost, svalové křeče a anemie.

Jak postupovat?

Jestliže zpozorujete některé ze zmíněných příznaků a obáváte se poškození ledvin, co nejdříve vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření včetně odběru krve a moči. V případě pochybností vás odešle na urologii, kde podstoupíte podrobnější testy, kterými se ihned zjistí příčina potíží. Čím dříve k odhalení onemocnění ledvin dojde, tím lepší je prognóza vyléčení.

Jak pečujete o zdraví svých ledvin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247
Události247
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě
VědaŽivě
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
adbz
adbz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli