Lstivá rakovina hrdla: Schovává se za běžná, v dlouhodobém měřítku neškodná, onemocnění. Tím získává čas pro šíření

Rakovina je obávanou nemocí, která má na svědomí mnoho úmrtí. Důležitá je především prevence, protože zavčasu nalezený nádor lze mnohdy úspěšně léčit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čas od času se z médií dozvídáte, že se některá celebrita léčí s rakovinou. Jistě, tato nemoc se bohužel nevyhýbá ani mediálně známým osobnostem. Trpí jí ovšem i obyčejní lidé, o kterých se nikde nepíše. Maximálně rozšíří statistiku počtu rakovin. K těm méně častým nádorům patří rakovina hrdla. Oborem lékaře Wojtek Mydlarz, MD je chirurgie hlavy a krku. Při práci často řeší právě i nádory v této části těla.

Které orgány postihuje rakovina hrdla

Hovoříme-li o rakovině hrdla, většinou se jedná o nádory v jícnu, průdušnici, štítné žláze, hrtanu, na hlasivkách, mandlích nebo hltanu. K rakovině dochází tehdy, když se buňky v orgánech, které člověk používá k dýchání, mluvení či polykání, začnou rychle a abnormálně dělit. Většina rakovin hrdla začíná na hlasivkách, šíří se do hrtanu a zadní části krku. Postihovat může jazyk i mandle. Kuřáci jsou tomuto typu rakoviny vystaveni více. Mezi další ohrožené osoby patří příznivci většího množství alkoholu.

Jaké jsou hlavní příznaky

Vzhledem k tomu, že rakovina hrdla většinou zasahuje i hlasivky, dochází ke změně zvuku hlasu, objevuje se přetrvávající chrapot a sípání. Polykání může být obtížné a bolestivé. V krku je otok a lymfatické žlázy mohou být zvětšené. Postižený člověk může trvale kašlat, a to i s příměsí krve, a nevysvětlitelně hubnout.

Jak se stanovuje diagnóza

Při problémech s hrdlem je vhodné se obrátit na svého praktického lékaře, který vás odešle k odborníkovi. Ten vyšetří krk pomocí laryngoskopu, což je osvětlená trubice, případně použije zrcadlo s dlouhou rukojetí. Jsou-li zjištěny abnormality, přichází ke slovu biopsie. Následovat může vyšetření počítačovou tomografií, která pomáhá lokalizovat přesné místo nádoru.

iZdroj fotografie: Pixabay
K diagnostice rakoviny hrdla se používá vyšetření pomocí CT

Rizikové faktory

Jak jsme si již uvedli, rakovinou hrdla jsou ohroženi zejména kuřáci. Na jejím vzniku se ale podílí více faktorů, například vysoká konzumace alkoholu, strava s nízkým obsahem ovoce a zeleniny, expozice azbestu, nadváha nebo obezita, HPV viry. Rakovinou hrdla tak mohou onemocnět i ti, kdo nekouří a nepijí alkohol.

Prevence rakoviny hrdla

Podle výše uvedených rizikových faktorů je zřejmé, že prevencí bude omezit kouření či spotřebu alkoholu, konzumovat stravu bohatou na živiny a vlákninu, pravidelně se hýbat a vést zdravý životní styl. Ten je ostatně pro dobrou fyzickou kondici nezbytný.

Jak se rakovina hrdla léčí

Podle závažnosti onemocnění onkolog nařídí potřebnou léčbu. Ta může spočívat v chirurgickém odstranění nádoru, v radiační terapii i chemoterapii. Obvykle bývají odstraněny hlasivky nebo jejich část, což může způsobit problémy s mluvením. V některých případech se používá imunoterapie pomocí léků, které umožňují imunitnímu systému bojovat proti rakovině. Důležitá je také péče při zotavování se po léčbě.

Kolik cigaret denně vykouříte a nemáte strach z rakoviny?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články