U vysokého krevního tlaku je velká nevýhoda v tom, že se fyzicky dlouho nijak neprojevuje. Když ale jeho hodnoty vystřelí do nebezpečných výšek, tak se situace mění.
Vysoký krevní tlak se nazývá tichý zabiják proto, že se velmi dlouho neprojevuje fyzickými příznaky. Pokud ano, jsou to příznaky nenápadné, které snadno zaměníte za jiné obtíže, nebo nejsou nijak závažné, takže nad nimi mávnete rukou. Interní lékařka Megan Soliman upozorňuje, že pokud se krevní tlak zvýší do nebezpečných hodnot, pak už fyzické příznaky pocítíte. Nepatří zrovna k tradičním příznakům, které byste si s krevním tlakem spojovali, takže se vyplatí o nich vědět.
Nečekané příznaky vysokého tlaku
Jakmile se dostanete do hypertenzní krize, kdy váš krevní tlak překročí hodnoty 180/120 mm Hg, může se objevit jako hlavní příznak necitlivost rukou. Ta buď trvá, nebo během chvíle odezní. Každopádně je tento stav velmi nebezpečný a je nutné okamžité lékařské ošetření. Pokud se hypertenzní krize neřeší včas, často dochází k poškození krevních cév. V tu chvíli už dojde k poškození orgánů a trvalým příznakům, které vyplynou z tohoto poškození. V horších případech může hypertenzní krize končit smrtí.
Kdy vyhledat okamžitě lékařskou pomoc
Jestliže trpíte na vysoký tlak nebo víte, že se ve vaší rodině vyskytuje, pravidelně si krevní tlak kontrolujte. Pokud se u vás vyskytnou varovné příznaky jako je svalový třes, problém s mluvením, rozmazané vidění nebo porucha zraku, výše zmíněná necitlivost končetin a silná bolest hlavy bez zjevné příčiny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Běžné příznaky zvýšeného krevního tlaku
O kontrole krevního tlaku uvažujte tehdy, zpozorujete-li u sebe časté bolesti hlavy, které nemají očividnou příčinu. Také pokud často cítíte hučení v uších nebo tlak na hrudi. Samozřejmě je nutné krevní tlak také pravidelně hlídat, pokud se objevil ve vaší rodině.
Čím dříve ho odhalíte, tím lépe
Preventivní měření krevního tlaku nepodceňte. U hypertenze je nejdůležitější včasný záchyt, aby nedošlo vlivem vysokého tlaku v cévách k nevratným změnám na orgánech. Vysokým tlakem nejvíce trpí ledviny, srdce a oční pozadí. Pokud se vysoký tlak neodhalí včas a neléčí se, může napáchat na vašem zdraví skutečně velké škody.
Lze vysokému tlaku předcházet?
Jako účinná prevence se doporučuje zdravé stravování, dostatek pohybu a udržování hladiny cholesterolu na přijatelné hranici. Pravidelná měření mají také velký význam, hlavně pro včasné odhalení vysokého tlaku. Jakmile se nasadí léčba v počáteční fázi, nevratné změny na orgánech vám nehrozí.