Jazyk jako detektor zdravotních problémů. Nepodceňujte jeho vzhled, pomůže odhalit závažné onemocnění

Problémy s jazykem vám mohou naznačovat jisté zdravotní potíže, nepřehlížejte to. Zajděte za svým lékařem a vyřešte to včas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravděpodobně jste nad zdravím svého jazyka nepřemýšleli, dokud se neobjevil nějaký problém. Jazyk vám umožňuje cítit chuť jídla, polykat a pomáhá při mluvení. Pokud se ale vyskytnou nějaké zdravotní potíže, může to být velice nepříjemné. Zdravý jazyk má mít růžovou barvu a být pokryt malými uzlíky zvanými papily. Když se něco změní, měli byste navštívit svého zubaře.

Bílý jazyk

Pokud váš jazyk změní barvu z růžové na bílou, může to znamenat zdravotní problémy. Některé z nich mohou být i vážné. Stejně jako u jiných zdravotních obtíží je důležité navštívit lékaře a nechat se zkontrolovat. Podívejte se, co může bílý jazyk způsobit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Moučnivka

Jedná se o kvasinkovou infekci, která vytváří bílé skvrny na jazyku, dásních i na vnitřních stranách tváře. Může být způsobena některými léky, ale nejčastěji vzniká, u kojenců a starších osob, poruchou imunitního systému. Tento problém není život ohrožující. Může být řešen léky, ale také konzumací jogurtu s živými kulturami pro doplnění správných bakterií v ústech.

Leukoplakie

Jedná se o nadměrný růst buněk uvnitř úst. Tento stav naštěstí není sám o sobě ohrožující, ale může být předzvěstí závažnějšího onemocnění, například rakoviny. Proto je opětovně nutné nechat se vyšetřit lékařem.

Lichen planus oralis

Jedná se o záhadný stav, který vzniká bez příčiny a obvykle sám zmizí. Často způsobuje síť bílých čar přes jazyk. Pokud máte tento problém, ujistěte se, zda je vaše ústní hygiena v pořádku. Rovněž se vyhýbejte toxinům, především alkoholu a tabáku, ať se problému brzy zbavíte.

Červený jazyk

I červený jazyk může naznačovat jisté problémy. Jaké to jsou?

Mapovitý jazyk

Jedná se o červené skvrny na jazyku, které mohou mít bílý okraj. I tento neškodný příznak byste si měli nechat zkontrolovat lékařem. Ač může být neškodný, obvykle problémy přetrvávají i déle než dva týdny.

Spála

Jedním z příznaků spály je právě červený jazyk. Pokud máte i vysoké teploty, obraťte se na lékaře, který vám naordinuje antibiotika.

Nedostatek vitamínů

Hypovitaminóza je v dnešní době poměrně běžným stavem. Pravděpodobně vám chybí zejména vitamín B12 nebo kyselina listová. Právě jejich nedostatek se totiž může projevit zčervenáním jazyka.

Kawasakiho nemoc

Postihuje zejména malé děti. Pokud je onemocnění podchyceno včas, dá se snadno léčit. K červenému jazyku se obvykle přidává i vysoká teplota, zarudnutí a otoky končetin a vyrážka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chlupatý černý jazyk

Zní to děsivě a stejně tak to i vypadá. Obvykle se však jedná o neškodný projev špatné ústní hygieny. Tento stav může nastat i po chemoterapii, užívání antibiotik a nebo při cukrovce. Pokud vás potká tento problém, měli byste zlepšit svou ústní hygienu a poradit se se svým lékařem o dalších krocích.

Bolavý jazyk

Tento projev je velmi častý. Někdy vás může bolet celý jazyk, jindy se naopak objeví malé bolestivé hrbolky. Pokud váš problém přetrvává déle, obraťte se na svého lékaře. Příčiny, které mohou způsobit bolest jazyka, jsou například kouření, zranění, cukrovka a jiné. Někdy je lepší nechat si odborníkem zkontrolovat i banální příznaky, které nemusí nic naznačovat. Budete tak mít jistotu, že jste nic nezanedbali a jste v pořádku.

Zdroj: Emergency Dentist

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy