Babský odvar z citronové trávy zbaví tělo virů i bakterií. Záněty, zubní kazy ani žaludeční potíže nemají šanci

Citronová tráva je velmi oblíbená tropická rostlina, která disponuje mnoha zdravotními přínosy. Vychutnejte si ji v podobě aromatického čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citronová tráva je vysoká, stébelnatá rostlina, která má svěží citronovou vůni a chuť. Je běžnou přísadou v thajské kuchyni a mnohdy dokáže posloužit jako odpuzovač hmyzu. Krom toho z ní můžete vyrobit esenciální olej, který je slouží zejména k osvěžení vzduchu, snížení stresu a zlepšení nálady. Citronová tráva se však také používá jako prostředek na podporu spánku, zmírnění bolesti a posílení imunity. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si ji vychutnat je čaj. Jak vám může prospět, uvedla Natalie Olsen, R.D., L.D., ACSM EP-C

Antioxidační vlastnosti 

Podle nedávné studie zveřejněné v časopise Journal of Agriculture and Food Chemistry obsahuje citronová tráva hned několik antioxidantů. Ty především pomáhají odstraňovat volné radikály z našeho těla, které mohou způsobovat nebezpečná onemocnění. Nejznámější antioxidanty, kterými tato tropická rostlina disponuje, jsou kyselina chlorogenová, isoorientin a swertiajaponin. Tyto látky mohou především pomoci zabránit dysfunkci buněk uvnitř koronárních tepen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Antimikrobiální vlastnosti 

Čaj z citronové trávy může díky svým antimikrobiálním vlastnostem pomáhat při léčbě infekcí a zubních kazů v ústní dutině. Podle jedné studie z roku 2012, kterou zveřejnil Národní institut pro zdraví, totiž prokázal esenciální olej z citronové trávy antimikrobiální schopnosti vůči bakteriím, které jsou nejvíce zodpovědné za zubní kaz. Navíc obsažené ionty a citronová silice mohou společně působit proti několika typům bakterií a plísní.

Protizánětlivé vlastnosti 

Citronová tráva obsahuje sloučeniny citral a geranial, které jsou zodpovědné za její protizánětlivé účinky. Tyto sloučeniny podle odborníků pomáhají zastavit uvolňování některých markerů způsobujících záněty v těle, které hrají roli během mnoha onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice. 

iZdroj fotografie: Depsitphotos

Citral obsažený v citronové trávě má také vůči některým buňkám silné protirakovinné schopnosti. Čaj z této rostliny se navíc pro své schopnosti občas používá jako pomocná léčba při chemoterapii a ozařování. Posilujte totiž imunitní systém a pomáhá s odstraňováním nepřátelských buněk v těle. 

Podporuje trávení 

Šálek čaje z citronové trávy je vhodným prostředkem, který můžete použít v boji proti žaludečním potížím, křečím v žaludku a dalším zažívacím problémům. Výsledky nedávné studie navíc prokázaly, že esenciální olej z listů této rostliny může pomoci chránit žaludeční sliznici před poškozením aspirinem a etanolem. 

Už jste čaj z citronové trávy vyzkoušeli?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus