Důvody, proč pít čaj z citronové trávy | JakZdravě.cz

Babský odvar z citronové trávy zbaví tělo virů i bakterií. Záněty, zubní kazy ani žaludeční potíže nemají šanci

Citronová tráva je velmi oblíbená tropická rostlina, která disponuje mnoha zdravotními přínosy. Vychutnejte si ji v podobě aromatického čaje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citronová tráva je vysoká, stébelnatá rostlina, která má svěží citronovou vůni a chuť. Je běžnou přísadou v thajské kuchyni a mnohdy dokáže posloužit jako odpuzovač hmyzu. Krom toho z ní můžete vyrobit esenciální olej, který je slouží zejména k osvěžení vzduchu, snížení stresu a zlepšení nálady. Citronová tráva se však také používá jako prostředek na podporu spánku, zmírnění bolesti a posílení imunity. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si ji vychutnat je čaj. Jak vám může prospět, uvedla Natalie Olsen, R.D., L.D., ACSM EP-C
Antioxidační vlastnosti 

Podle nedávné studie zveřejněné v časopise Journal of Agriculture and Food Chemistry obsahuje citronová tráva hned několik antioxidantů. Ty především pomáhají odstraňovat volné radikály z našeho těla, které mohou způsobovat nebezpečná onemocnění. Nejznámější antioxidanty, kterými tato tropická rostlina disponuje, jsou kyselina chlorogenová, isoorientin a swertiajaponin. Tyto látky mohou především pomoci zabránit dysfunkci buněk uvnitř koronárních tepen.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Antimikrobiální vlastnosti 

Čaj z citronové trávy může díky svým antimikrobiálním vlastnostem pomáhat při léčbě infekcí a zubních kazů v ústní dutině. Podle jedné studie z roku 2012, kterou zveřejnil Národní institut pro zdraví, totiž prokázal esenciální olej z citronové trávy antimikrobiální schopnosti vůči bakteriím, které jsou nejvíce zodpovědné za zubní kaz. Navíc obsažené ionty a citronová silice mohou společně působit proti několika typům bakterií a plísní.

Protizánětlivé vlastnosti 

Citronová tráva obsahuje sloučeniny citral a geranial, které jsou zodpovědné za její protizánětlivé účinky. Tyto sloučeniny podle odborníků pomáhají zastavit uvolňování některých markerů způsobujících záněty v těle, které hrají roli během mnoha onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice. 


iZdroj fotografie: Depsitphotos

Citral obsažený v citronové trávě má také vůči některým buňkám silné protirakovinné schopnosti. Čaj z této rostliny se navíc pro své schopnosti občas používá jako pomocná léčba při chemoterapii a ozařování. Posilujte totiž imunitní systém a pomáhá s odstraňováním nepřátelských buněk v těle. 

Podporuje trávení 

Šálek čaje z citronové trávy je vhodným prostředkem, který můžete použít v boji proti žaludečním potížím, křečím v žaludku a dalším zažívacím problémům. Výsledky nedávné studie navíc prokázaly, že esenciální olej z listů této rostliny může pomoci chránit žaludeční sliznici před poškozením aspirinem a etanolem. 

Už jste čaj z citronové trávy vyzkoušeli?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů