Proč se na těle bezdůvodně objevují modřiny? Jde o signál, že tělu chybí životně důležitý vitamín

Modřiny jsou nevzhledné, bolestivé a často je člověku důvod velice dobře znám. Někdy se ale objeví bez příčiny a po čase zase zmizí. Jaký je jejich původ?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Modřiny představují v první řadě vizuální problém. Barví se do fialova, bývají s jasnými obrysy a kazí dobrý dojem. Odkazují na poranění nebo náraz na ostrou hranu a tupý předmět. Zbavit se jich žádnými dostupnými prostředky nejde a jediné, co pomáhá, je dostatek času na zahojení. Každý člověk ale na ránu reaguje jinak a někteří pacienti jsou na tvorbu modřin mnohem citlivější. Není radno je podceňovat ani se kvůli jejich tvorbě zbytečně stresovat.

Reakce těla má desítky barev

Každý náraz je pro kožní tkáň nepříjemný a na náhlou bolest reaguje po svém. Většinou se vytvoří modřiny, která každý den mění svoji barvu. Může být zarudlá, narůžovělá, zelená, žlutá, oranžová a těsně před zmizením chytá odstíny fialové. Je to reakce na náhlé poranění měkkých tkání a vnitřní krvácení. To sice není nebezpečné a neohrožuje člověka na životě, ale při ráně, která prostoupila hluboko do těla, se doba hojení mnohonásobně prodlužuje a může přesáhnout i jeden týden.

iZdroj fotografie: Unsplash

Modřiny bez příčiny nejsou dobré znamení

Podlitiny, které člověk objeví ráno po probuzení, nevěstí nic dobrého a signalizují závažné onemocnění. Je třeba vypozorovat, kdy se objevují. A kontaktovat lékaře, aby provedl důkladné vyšetření. Většinou se jedná o problémy s cévním nebo nervovým systémem. Může jít o hemoragickou vaskulitidu, dočasný nedostatek vzácných vitamínů, trombocytopenii, špatnou srážlivost krve nebo následky užívání silných léků a steroidů. V každém případě je třeba zjistit, co za náhlým výskytem modřin stojí. Nejsou-li bolestivé, je třeba jednat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Neznámý vitamín, který snadno doplníte

Vitamín P je označení pro celý soubor látek – hesperin, hesperidin, eriodyctol, quercetin a rutin. Jedná o flavonoidy, které může tělo postrádat, ale jejich pravidelný příjem pomáhá při prevenci mnoha chorob. Zpevňují totiž žilní stěny a usnadňují průchodnost kapilár. Jejich pravidelnou konzumací se dá snadno zmírnit výskyt modřin a podlitin. Mimo to zlepšují zrak a eliminují dopady cukrovky. Obsahuje je většina zeleniny a ovoce, ale jejich nadměrný příjem může zatížit ledviny a způsobit dočasnou nevolnost.

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články