Otok, bolest, teplá kůže a problém s dýcháním: Pravděpodobně jde o projevy krevní sraženiny

Reagujte na varovné signály těla včas. Ignorování příznaků krevní sraženiny totiž může mít vážné, až fatální, následky.

srazenina i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Krevní sraženiny, pokud nejsou včas rozpoznány a léčeny, mohou způsobit velmi závažné zdravotní komplikace s fatálními následky. Odborníci z NHS proto v případě podezření na krevní sraženinu důrazně doporučují okamžitě konzultovat příznaky s lékařem. Projevy sraženiny se mohou lišit, ale mezi ty nejběžnější patří otok, bolest, teplá kůže a zarudnutí v místě sraženiny. 

Objeví-li se problémy s dýcháním, okamžitě volejte sanitku

Jak jsme již na JakZdravě několikrát zmiňovali, příznaky krevní sraženiny se mohou lišit v závislosti na jejich velikosti a umístění. Nejčastěji se však tvoří v nohách, a jak vysvětluje lékařka Nayana Ambardekar, MD, projevy sraženiny pak obvykle zahrnují:

  • Otok: Otok je často jedním z prvních příznaků trombózy. Krevní sraženina může zablokovat průtok krve v cévách, což dále způsobuje zvýšený tlak a otoky v postižené oblasti těla. Nejčastěji se objevuje otok končetin, zejména nohou, ale může se vyskytnout i v jiných částech těla.
  • Bolest: Bolest je dalším častým příznakem krevní sraženiny. Bolest může být tupá i ostrá, případně pulzující. Může se zhoršovat při pohybu nebo při zatlačení na postiženou oblast.
Otok na noze způsobený trombózou iZdroj fotografie: Depositphotos
Otok, bolest a zarudnutí, to jsou nejčastější příznaky krevní sraženiny v noze
  • Teplá kůže: Kůže nad místem, kde se nachází krevní sraženina, často působí tepleji než okolní oblasti. Často je také výrazně zarudlá. 
  • Problémy s dýcháním: Problémy s dýcháním, jako je dušnost nebo bolest na hrudi při dýchání, mohou naznačovat vážné komplikace trombózy, zejména pokud jsou spojeny s jinými výše zmíněnými příznaky. Jak jsme již  na JakZdravě upozorňovali, pokud se krevní sraženina dostane do plic a způsobí plicní embolii, může vás velmi rychle ohrozit na životě. 

Mozková žilní trombóza: Mezi časté rizikové faktory patří těhotenství, antikoncepce nebo infekce v uchu u kojenců

Krevní sraženina může postihnout kohokoli

V případě, že si všimnete výše zmíněných příznaků, okamžitě se poraďte s lékařem. Trombóza může postihnout kohokoli, ačkoli jisté faktory riziko jejich vzniku zvyšují. Jedná se zejména o sedavý životní styl, obezitu, genetické predispozice, těhotenství a užívání hormonální antikoncepce.

Jaké projevy sraženiny vás přiměly kontaktovat lékaře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články