Domácí prostředky pro okamžitou hydrataci rtů. Účinek je dlouhodobý, suché a popraskané pokožce dejte rovnou vale

Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako je zima nebo sucho, dehydratace i reakce na dráždivé potraviny se podepíšou na vzhledu rtů. Ty velmi často popraskají.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kdo by si nepřál mít smyslně krásné rty lákající k polibku? Udržet jejich hebkost je někdy docela náročné. Stačí, aby se člověk pohyboval v suchém prostředí, nedodržoval pitný režim nebo mu chyběly některé vitamíny a problém se rty na sebe nedá dlouho čekat. Lékař Zhaozhu Qiu, Ph.D. je odborníkem v oblasti fyziologie a neurovědy. Ve svých výzkumech se mimo jiné zabývá i dehydratací.

Začněte s odstraněním odumřelých buněk

Když už se vám stane, že vám z různých důvodů popraskají rty, je třeba problém co nejdříve napravit. Jako první krok se nabízí exfoliace, což je odstranění mrtvých kožních buněk z povrchu rtů. Pomůže peeling, který si můžete připravit doma z 1 polévkové lžíce cukru nebo soli a 1 polévkové lžíce medu nebo rostlinného oleje. Hmotu nanesete na rty a necháte chvíli působit. Pak ji smyjete vlažnou vodou.

1) Kokosový olej

Nevýhodou rtů je, že mají poměrně slabou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Škodí jim vítr, teplo i chlad. Proto je nutné rty pravidelně promazávat a chránit je. Můžete vyzkoušet kokosový olej, který hydratuje pokožku a zvyšuje její funkci jako bariéry. Zároveň má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

2) Aloe vera

Pěstujete doma aloe vera? Pak čerstvou šťávu z jejích listů lze použít i na rty. Stačí odříznout list, nakrájet a získat z nich léčivý gel. Ten pak nanesete na rty, a to nejlépe jen 2 až 3krát denně.

iZdroj fotografie: Pixabay
Krásné rty jsou ozdobou každé ženy

3) Med

O medu se ví, že má prozánětlivé a antimikrobiální a hojivé vlastnosti. Už odnepaměti se využívá jako domácí prostředek na péči o pleť. Med pomůže zvlhčit rty a ty popraskané chrání před infekcí. Odstraňuje zároveň mrtvé kožní buňky.

4) Avokádové máslo

Do balzámů na rty se často přidává avokádové máslo, protože obsahuje antioxidanty a mastné kyseliny, které pokožce prospívají.

5) Vazelína

Na popraskané rty funguje dobře také bílá vazelína, protože je hydratuje a zklidňuje. Nabízí se jako poměrně levné řešení a je běžně k dostání v drogeriích. Hodí se i na spálené rty.

Jak zabránit popraskání rtů

Základním pravidlem je dobrá hydratace, která udržuje rty ve výborné stavu. Naopak jim škodí suché prostředí, některé dráždivé potraviny či kosmetické přípravky. Když svítí slunce nebo je naopak chladno, je třeba rty promazávat vhodným balzámem a chránit je před vysoušením. Vyzkoušejte si rty neolizovat, protože pak jsou ještě sušší.

Jakými prostředky ošetřujete svoje rty?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články