Vypadávání vlasů, bolesti kloubů, otoky či pocit únavy? Nepřehlížejte příznaky, jsou signálem rozvoje vytrvalé lupenky

Možná, že jste o psoriáze ještě nic neslyšeli, ale je to poměrně dost závažná nemoc, o které by měl každý člověk alespoň něco málo znát.

svědivá pokožka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psoriáza (lupénka) je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje rychlé nahromadění kožních buněk. Poté se na kůži objeví různé šupinky, které svědí a objeví se kolem nich zarudnutí. Typické psoriatické šupiny jsou bělavě stříbrné a objevují se ve velkých a červených skvrnách. Někdy se stane, že prasknou a začnou krvácet. Nakonec ale naštěstí odpadnou. Paní doktorka Debra Sullivan, Ph.D. radí, jak se toho zbavit.

Kde se nejčastěji tvoří šupiny

Šupiny se obvykle tvoří na kloubech, jako jsou třeba lokty a kolena. Ale mohou se objevit kdekoliv na těle. Například na:

  • rukou
  • chodidlech
  • krku
  • tvářích

Méně často může psoriáza postihnout ústa, nehty nebo oblasti v okolí genitálií.

i

Typy této nemoci

  • Ložisková psoriáza – jde o nejčastější typ psoriázy. Postihuje asi 80 % lidí, kteří touto nemocí trpí. Způsobuje červené a zanícené skvrny, které postihují oblasti kůže. Běžně se nachází na loktech a kolenou.
  • Guttální psoriáza – tento typ je běžný v dětství. Způsobuje malé narůžovělé skvrny. Nejčastěji se objevují na místech, jako je trup, paže a nohy.
  • Pustulární psoriáza – tento typ je častější u dospělých. Způsobuje bílé puchýře plné hnisu a zanícenou kůži. Většinou postihuje ruce a nohy.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky lupénky

Symptomy psoriázy se u každého člověka liší. Mohou se objevit malé puchýřky, o kterých skoro nevíte, nebo pokrývají většinu celého těla. Mezi nejčastější příznaky plakové psoriázy patří: vyvýšené zanícené skvrny na kůži, bělavé stříbrné šupiny, suchá kůže, bolestivost, pocity svědění, bolestivé a oteklé klouby. Ale ne každý člověk zažije tyto příznaky.

Co nemoc způsobuje

Dokonce ani lékaři nemají jasno v tom, co způsobuje psoriázu. Ale mluví se především o dvou faktorech, což je genetika a imunitní systém.

  • Imunitní systém – psoriáza je autoimunitní onemocnění. To znamená, že tělo začne napadat samo sebe. V případě psoriázy bílé krvinky známé jako T buňky omylem napadají kožní buňky. V těle jsou bílé krvinky nasazeny, aby napadly a ničily útočící bakterie a bojovaly s infekcemi. Výsledkem tohoto jsou plaky, které způsobují zanícení kůže.
  • Genetika – někteří lidé bohužel jednoduše zdědí geny, které zvyšují pravděpodobnost vzniku psoriázy. Pokud některý člen vaší rodiny tuto nemoc má, je i u vás vyšší riziko, že se u vás objeví.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Spouštěče lupénky

Neobvykle vysoký stres může psoriázu vyvolat. Pokud se naučíte zvládat svůj stres, i riziko této nemoci bude nižší. To stejné platí, když budete pít nadměrné množství alkoholu. Jakmile ho přestanete pít, poděkuje vám nejen vaše pleť. Pokud se zraníte nebo poškrábete, může se u vás lupénka také objevit. A v neposlední řadě může lupénku spustit také infekce.

Má někdo z vašich známých lupénku? Kde se mu tvoří?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Zobrazit další články