Vyrazte na výhonky borovice. Její pyl podpoří hubnutí, utlumí bolest kloubů a posílí imunitu

Pokud při svých toulkách přírodou narazíte na borovice, posbírejte jejich šišky i mladé výhonky. Když si z nich potom uděláte třeba čaj či tinkturu, velmi prospějete svému zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pyl borovice je často označován za superpotravinu a je považován za špičkový zdroj mnoha vitamínů, minerálů, antioxidantů a aminokyselin. Pyl borovice také získává na popularitě mezi muži, kteří chtějí zvýšit hladinu testosteronu. Dr. Meredith Bull, ND ale upozorňuje, že o výživových hodnotách pylu borovice je známo jen velmi málo a vědecké poznatky, které by potvrzovaly jeho zdravotní účinky, jsou nedostatečné.

K čemu se pyl borovice používá

Zastánci borového pylu naznačují, že může podporovat hojení a chránit před celou řadou problémů, včetně akné, ekzémů, kocoviny, srdečních chorob a vysokého cholesterolu. Pyl borovice také údajně stimuluje imunitní systém, posiluje zdraví mozku, podporuje detoxikaci a hubnutí, zmírňuje bolesti a pomáhá předcházet některým formám rakoviny.

Pyl borovice je také někdy prodáván jako adaptogen – přírodní látka, která se používá ke zvýšení odolnosti organismu vůči negativním účinkům stresu. Vědecké důkazy potvrzující některý z těchto účinků ve skutečnosti chybí. Byly provedeny omezené studie in vitro a na hlodavcích, které zkoumaly potenciál pylu borovice v několika klíčových oblastech. Výsledky těchto výzkumů však nelze automaticky vztáhnout na člověka.

Zvyšuje hladinu testosteronu

Zastánci této teorie tvrdí, že pyl borovice obsahuje hormon testosteron a že užívání doplňků stravy s pylem borovice může prospět mužům, kteří se potýkají s poklesem jeho hladiny a s tím spojeným poklesem sportovního výkonu, svalové hmoty, energie a sexuálních funkcí.

Existuje však pouze několik studií, které zkoumaly souvislost mezi testosteronem a pylem borovice. Vědci, kteří tyto zprávy publikovali, zkoumali pouze koncentraci testosteronu v pylu borovice lesní. Nízká hladina testosteronu navíc může být známkou onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu. Pokud se u vás tedy objeví příznaky nízké hladiny testosteronu, raději se obraťte na svého lékaře.

iZdroj fotografie: Depsitphotos

Snižuje zánět

Omezené studie in vitro naznačují, že pyl borovice může mít antioxidační a protizánětlivé účinky. Studie provedená na myších navíc předběžně ukázala, že pyl borovice může být užitečný při léčbě chronických zánětlivých onemocnění, jako je například artritida.

Bojuje proti stárnutí

Malá studie provedená na myších zkoumala potenciál pylu borovice v boji proti markerům stárnutí. Autoři studie dospěli k závěru, že pyl borovice může mít potenciál zpomalit proces stárnutí a zmírnit nemoci související s věkem.

Působí jako prevence nemocí

Ve zprávě publikované v časopise Frontiers in Pharmacology v roce 2016 vědci zjistili určité důkazy o tom, že bylinný přípravek obsahující Song Hua Fen (produkt z pylu borovice používaný v tradiční čínské medicíně) může pomáhat v prevenci jaterních problémů zvaných jaterní fibróza. 

Některé předběžné studie ukázaly, že látky získané z čínské červené borovice mohou mít určité zdravotní účinky, například protinádorové působení a ochranu před oxidativním stresem, zatímco výtažky z borovice lesní mohou mít protirakovinné vlastnosti. Žádná z těchto studií však netestovala účinky konkrétního pylu borovice.

Možné vedlejší účinky

Pyl borovice pochází ze stromů, neužívejte tedy přípravky s pylem borovice, pokud máte alergii na borovici, protože mohou vyvolat alergické reakce. Stejně jako ostatní hormony by se i hladina testosteronu měla pohybovat v určitém rozmezí. Teoreticky by užívání doplňků stravy s pylem borovice mohlo ovlivnit hladinu testosteronu, což by vedlo k nežádoucím vedlejším účinkům. Těhotné a kojící ženy, děti a dospívající by neměly užívat pyl borovice vůbec.

Dávkování a příprava

Pro stanovení vhodného rozmezí dávek pylu borovice nebo příbuzných produktů není k dispozici dostatek vědeckých informací. Správná dávka závisí na věku, stavu, který chcete léčit, a celkovém zdravotním stavu. Před užíváním tohoto nebo jakéhokoliv jiného doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem, protože může docházet k jejich vzájemnému ovlivňování s jinými léky nebo léčbou jiného onemocnění.

Sběr borovice

Pyl získáte z borových šišek. Sbírat můžete i mladé výhonky a jehličí. Hlavně výhonky mají velký obsah silice, minerálů, vitamínu C, karotenu a dalších antioxidačních látek. Ideální dobou na sběr je květen, kdy se zelené výhonky na borovici hojně vyskytují. Borové šišky se sbírají od listopadu do března.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pylem z borovice?

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články