Leukémie začíná nenápadně – pocením ve spánku, únavou či kašlem. Jak poznat, že máte „tu čest“ s rakovinou krve?

Většina zdravotních potíží souvisí s typickými příznaky, které člověka varují, že se s jeho tělem děje něco špatného. Je dobré se naučit je rozlišovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rakovina krve patří mezi závažná nádorová onemocnění a současně i mezi nejčastější druhy rakovin vůbec. Obvykle jsou při ní postiženy krevní dřeň a kmenové buňky. Nejznámějším druhem rakoviny krve je leukemie. Při ní napadají rakovinné buňky bílé krvinky. Lékař MUDr. Lukasz Pawel Gondek, Ph.D. se zabývá rakovinami krve, zejména akutní leukémií.

Proč je rakovina krve nebezpečná

Rakovina krve bývá považována za smrtelné onemocnění, záleží ovšem na jejím typu. U akutní leukémie přežívá po dobu pěti let od nástupu onemocnění jen okolo 29 procent lidí, u chronické leukemie je to asi 70 procent. Kvůli nemoci jsou pacienti více náchylní k infekcím. I banální nachlazení může vést k vážným komplikacím, které pacienta ohrozí dokonce i na životě.

Jaké jsou příznaky rakoviny krve

Mezi příznaky rakoviny krve patří především velká únava, která bývá v důsledku poklesu hladiny červených krvinek. Tkáně nedostávají dostatek kyslíku, takže se člověk rychleji unaví. Dalším příznakem je zvýšená teplota, časté infekční nemoci, pocení ve spánku, sklony ke krvácení – z nosu nebo se na těle objevují podlitiny. Objevuje se také hubnutí, bolesti břicha, někdy i vyrážka na kůži, kašel a dušnost a zvětšené uzliny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Rakovina krve se diagnostikuje na základě krevního testu

Jak se rakovina krve diagnostikuje

Jen lékař dokáže stav pacienta správně vyhodnotit. Rakovina krve se diagnostikuje na základě krevního testu, nikoliv tedy podle výše uvedených příznaků. Pokud jsou výsledky špatné, je pacient odkázán na hematologa, což je odborník na krev, který provede důkladné vyšetření. Na základě toho je pak předepsána léčba.

Sledujete pravidelně projevy svého těla?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články