Varovný signál rakoviny plic mylně zaměňovaný s běžným nachlazením. Včasná indikace může zachránit život

Každého člověka děsí představa, že by se zrovna u něj objevila rakovina. A rakovina plic patří k těm nejzávažnějším druhům této nemoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Člověk žijící s rakovinou plic bude mít buď malobuněčný nebo nemalobuněčný karcinom plic. A ten nemalobuněčný představuje až 85% všech případů a šíří se pomaleji než ten malobuněčný. Příznaky rakoviny plic se liší v tom, jestli je onemocnění v raném nebo pozdním stádiu. Pokud je v časném stádiu, patří mezi příznaky kašel, sípání nebo dušnost, uvedla Teresa Hagan Thomas PHD, BA, RN. Možná si toho vůbec nevšimnete.

Kašel

Díky kašli se vaše tělo snaží vytlačit dráždivé látky z krku nebo dýchacích cest. Intenzivní, trvalý nebo zhoršující se kašel může naznačovat rakovinu plic. Jenže je to také příznak dalších nemocí. Pokud vykašláváte krev, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dušnost

Dušnost můžete pociťovat jako takový tlak na hrudi nebo také tak, že se nemůžete zhluboka nadechnout. Velké nádory mohou způsobit ucpání hlavních dýchacích cest a také nahromadění tekutiny kolem plic. A to se nazývá pleurální výpotek.

Sípání

Sípání je pískání, které se objevuje při nádechu nebo výdechu. Objevuje se, když se vzduchové průchody zužují. Je to sice klasický příznak astmatu, ale pokud nemáte astma, může to být příznak právě rakoviny plic. Navštivte svého lékaře, pokud se u vás nečekaně objevilo sípání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Neustálá únava

S rakovinou plic vaše tělo pracuje více než kdy dřív, protože se ji snaží samo porazit. To vám ale vysaje veškerou energii a způsobí to, že jste neustále unavení. Až 90% lidí, kteří onemocněli rakovinou plic, pociťují únavu. Pokud vám únava začne ztěžovat život, navštivte svého lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další příznaky rakoviny plic

Mezi další časté příznaky rakoviny plic patří:

  • bolest v ramenou nebo v zádech
  • neustálá bolest na hrudi
  • časté plicní infekce, jako je zápal plic
  • nevysvětlitelné hubnutí
  • nechuť k jídlu
  • bolest při polykání
iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se nemoc začne šířit, může někdy doslova udeřit na nervy. To může způsobit rozvoj skupiny různých příznaků. Společně jsou tyto příznaky označovány jako Hornerův syndrom.

Rizikové faktory rakoviny plic

Nejčastější příčinou rakoviny plic je stoprocentně kouření. Pokud kouříte, je u vás až třicetkrát vyšší pravděpodobnost, že s touto nemocí budete bojovat. Riziko je také vysoké, pokud váš rodič nebo sourozenec touto nemocí trpěli. Rakovina plic má nejvyšší úmrtnost ze všech rakovin.

Znáte někoho, kdo touto nemocí trpěl?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr