Často přehlížené známky rakoviny prsu | JakZdravě.cz

Ženy, nepřehlížejte známky rakoviny prsu. Ignorované signály stojí za nezvratnými a fatálními dopady

Všichni lékaři vám řeknou, že je opravdu důležité provádět samovyšetření, abyste na bulku v prsu přišli včas. Ale jsou i další věci, které je potřeba sledovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že existuje řada málo známých příznaků rakoviny prsu, které se při samovyšetření nebo vyšetření mamografem nemusí vůbec objevit? Rakovina prsu je nejčastějším druhem rakoviny u žen a druhým nejsmrtelnějším druhem hned po rakovině plic. A i když se tato onemocnění nejčastěji odhalí kvůli bulce, která se objeví ve vašem těle, existují i méně známé příznaky, které byste neměli ignorovat, varuje Amy Tiersten, MD.
Výtok z bradavky

Neobvyklý výtok z bradavky může být signálem toho, že ve vašem těle není něco v pořádku. Pokud je výtok krvavý nebo růžový a pouze u jedné z bradavek, může to indikovat rakovinu v prsní tkáni. Lze to poznat tak, že se vám na podprsence začnou objevovat zvláštní skvrny.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Změny kůže

Kožní změny jsou vlastně úplně nejčastější méně známe příznaky rakoviny prsu. Může se objevit kůže, která je podobná pomeranči nebo zarudnutá kůže s malým otokem, to jsou znaky rakoviny. Také se mohou objevit ďolíčky nebo například změna barvy. Zajděte s tím raději k lékaři.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvětšení prsou nebo změna tvaru

Pokud se vám jedno z vašich prsou nečekaně zvětší, může to být upozornění na to, že se v těle objevila rakovina. Může to působit stejně jako bulka, jen s tím rozdílem, že se prso najednou stane pevnějším, a tak v něm bulku nemůžete nahmatat.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vpáčená bradavka

Bradavka, která vypadá jako naprosto plochá nebo jakoby „otočená“, může být také známkou rakoviny prsu. Může se též stát, že se změní směr bradavky a každá bude natočená trošku jinak. Kontrolujte si pravidelně celá prsa i vaše bradavky. Také se najednou může objevit jejich zvýšená citlivost , a pokud jste ji nikdy před tím nezažili, tak byste to neměli brát na lehkou váhu.

Provádíte si doma samovyšetření prsu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů