Příroda nás zachrání, včelí jed zabíjí agresivní rakovinné buňky a posiluje účinky chemoterapie, ukazuje studie

Rakovina je velice těžké onemocnění a její léčba je pro člověka náročná. Nyní se vědcům podařilo zjistit, že jed od včely medonosné zabíjí agresivní buňky při rakovině prsu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už léta vědci bádají nad nejrůznějšími problémy. V oblasti zdraví se nyní zaměřili na rakovinu prsu. Ta je hned po rakovině kůže nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním. Včasná diagnostika rakoviny prsu zajišťuje vysokou šanci na úplné uzdravení. Jeden ze způsobů protinádorové léčby je i chemoterapie. Vědci přišli na to, že jed včely medonosné zabíjí agresivní buňky rakoviny prsu a může posílit chemoterapii.

Vědci hledali látku, která zabíjí rakovinu

Vědci uskutečnili studie, ve kterých hledali látku, jež by dokázala zabíjet rakovinné buňky. Tu našli ve včelím jedu. Jedna ze studií byla publikována v časopise Nature Precision Oncology. Přišlo se na to, že včelí jed zabíjí rakovinné buňky. Účinná látka byla izolována a podávána společně s chemoterapeutiky myším. Zvolená kombinace byla velice účinná při potlačování růstu rakoviny. Výzkum by mohl mít zásadní význam v boji proti agresivním a špatně léčitelným typům rakoviny prsu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Včelí jed bojuje proti rakovině prsu

Z výzkumu vyplývá, že včelí jed je účinnou látkou v boji proti rakovině a velmi dobře funguje proti HERS2 pozitivním nádorům prsu. HER2 je forma rakoviny a její buňky obsahují velké množství lidského růstového faktoru HER2. Tento faktor HER2 značně urychluje růst nádoru. Nádory HER2+ bývají velice agresivní a velmi rychle rostou.

iZdroj fotografie: Pixabay

„Zjistili jsme, že jak včelí jed, tak melittin významně, selektivně a rychle snižují životaschopnost buněk trojitě negativního karcinomu prsu a buněk karcinomu prsu obohacených o HER2.“ „Nikdo předtím neporovnával účinky včelího jedu nebo melittinu u všech různých podtypů rakoviny prsu a normálních buněk,“ uvedla hlavní autorka Dr. Ciara Duffy z Harry Perkins Institute of Medical Research.

Léčba rakoviny prsu

Ukázalo se, že asi 10 až 20 % případů rakoviny prsu nereaguje na žádnou léčbu, jež je užívaná v současnosti. V takových případech se rakovina šíří velmi rychle. Těžce léčitelná rakovina má tendence se často vracet. Ze studie vyplývá, že melittin by mohl být účinnou zbraní proti rakovině prsu. Společně s tímto objevem se vědcům podařilo tuto sloučeninu upravit tak, aby rychleji zacílila na ničení rakovinných buněk.

iZdroj fotografie: Pixabay

U dvojitého útoku na rakovinné buňky se jed ukázal jako skvěle funkční. Měl působivou schopnost zabíjet HER2 pozitivní a trojitě negativní rakovinné buňky. Jed včely medonosné také zabraňuje nadměrnému růstu a množení buněk rakoviny. Byl uveden pórotvorný účinek, při kterém jed vytváří v buněčné membráně malé otvory a vyvolává buněčnou smrt. Informace o tomto účinku uvedl Dr. Duffy.

Je doporučován další výzkum

Tým vědců se domnívá, že využití jedu včely medonosné má potenciál do budoucnosti. Zároveň navrhují další zkoumání. Výzkum ohledně včelího jedu je teprve na začátku a testování bylo provedeno pouze na myších modelech. Je potřeba provést i další testování. Všichni doufají, že tato studie přispěje k léčbě a že se ve světě uskuteční mnoho dalších výzkumů, které povedou k nalezení léku na rakovinu prsu.

Zdroj: Iflscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články