Vysoký krevní tlak: Co způsobuje ranní přemrštěné hodnoty? Je nutné přistoupit k opatřením

Vysoký krevní tlak je poměrně velkým problémem. Když je neléčený, vede ke vzniku infarktu nebo mrtvice. Špatná je zejména ranní hypertenze naměřená hned po probuzení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní tlak představuje protékající krev, která působí na stěnu cévy. Hodnota tlaku se různí podle krevního řečiště, přičemž nejvyšší je ve velkých tepnách a směrem do periferie klesá. Nejnižší krevní tlak naměříme v žilním systému. Deborah Weatherspoon, Ph.D., MSN se zabývá školením odborných sester na univerzitě a říká, že pro pacienta jsou důležitá také dietní a lifestylová opatření.

Proč má krevní tlak dvě hodnoty

Hodnota krevního tlaku se udává ve dvou číslech. Vyšší číslo znamená systolický tlak, kdy je ze srdce krev vypuzována, a nižší číslo udává diastolický tlak, při němž se srdce krví plní. U zdravého člověka by neměla hodnota krevního tlaku překročit 140/90 mmHg. Systolický a diastolický tlak závisejí na celkovém stavu i naladění dané osoby. Stres a fyzická zátěž dokáže jejich hodnoty ovlivnit. Krevní tlak ovlivňuje i stav cév.

Proč vzniká ranní hypertenze

Krevní tlak přirozeně během dne kolísá. Po probuzení má tendenci se zvyšovat. Je-li vysoký příliš, hovoříme o ranní hypertenzi. Na vině mohou být léky na tlak, respektive jejich dávkování a podávání. Může se jednat o příliš nízké dávky léků, užívání jedné antihypertenzní léčby místo kombinace léků, případně užívání krátkodobě působících léků místo dlouhodobě účinkujících.

Co zvyšuje riziko hypertenze

Vysokému krevnímu tlaku moc nepřidá, když má člověk vysoký cholesterol, trpí obstrukční spánkovou apnoe, má cukrovku, poruchu štítné žlázy či nemoci ledvin. Co se týká životního stylu, tak kouření i nadměrná spotřeba alkoholu jsou rizikovými faktory vzniku vysokého krevního tlaku. Platí to také pro konzumaci stravy s velkým obsahem soli a nasycených tuků. Nedostatek pohybu je také nezdravý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat při ranní hypertenzi

Pokud si hypertonik pravidelně měří svůj krevní tlak a zjistí ranní hypertenzi, je třeba se obrátit na praktického lékaře. Ten by měl upravit antihypertenzní léčbu. Vhodné nastavení léků nelze trefit hned, je třeba vyzkoušet všechny možnosti. Jenže když bude člověk s vysokým krevním tlakem i nadále kouřit, jíst slaná a mastná jídla, kouřit, pít alkohol a hodiny prosedí u televize, tak se nemůže divit, že jeho tlak je vysoký hned po ránu.

Co děláte pro to, abyste neměli vysoký krevní tlak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články