Co se děje s tělem, když každý den pijete černý čaj? Pozor, v některých případech mohou benefity převážit negativa

Černý čaj je v dnešní době již známý téměř všem. Někteří lidé jej dokonce pijí každý den. Pokud patříte mezi ně, mohly by vás zajímat jeho účinky na zdraví.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Jak již asi tušíte, černý čaj není ve skutečnosti černý. V Asii, převážně v Číně, je kvůli své barvě nazýván jako „červený čaj“. Jeho časté pití vám může přinést řadu benefitů. Navíc je velmi užitečnou náhražkou za kávu, jelikož také obsahuje kofein. Zároveň je ovšem oproti klasické kávě o mnoho zdravější. Platí zde však pravidlo „všeho s mírou“. Nadměrné pití tohoto nápoje totiž s sebou nese i určitá rizika.

Může snížit krevní tlak

Věděli jste, že až 26 % lidí na celém světě trpí vysokým tlakem? To může vést k mnoha zdravotním problémům, jelikož hrozí poškození cév. Následkem jsou pak srdeční choroby, mozkové příhody, poruchy paměti, demence, selhání ledvin či zhoršení zraku. Pravidelné pití černého čaje však může vysoký tlak mírně regulovat.

Pomáhá s vysokým cholesterolem

V průměru cca jeden ze tří dospělých má vysoký cholesterol, jehož následkem bývá mimo jiné i infarkt. Muži v tomto ohledu bývají vystaveni riziku více než ženy. Jestliže však zahrnete do vaší běžné stravy pravidelné pití černého čaje, můžete hladinu cholesterolu v krvi významně snížit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podpoří zdraví vaší ústní dutiny

Černý čaj může obecně poskytnout několik výhod celkovému zdraví dutiny ústní. Bylo zjištěno, že sloučeniny v něm obsažené mají schopnost zabíjet nebo potlačovat růst bakterií, které způsobují zubní kámen. Je také dobrou prevencí proti onemocněním dásní.

Pomáhá předcházet cukrovce

Okolo 422 miliónů lidí trpí cukrovkou. Asi 90–95 % těchto případů má diagnostikovanou cukrovku druhého typu, která bývá způsobena špatným životním stylem. Pravidelnou konzumací černého čaje můžete omezit množství cukru v krvi a díky tomu snížíte také šance na rozvoj tohoto onemocnění.

Může zapříčinit bolesti hlavy

Benefity černého čaje jsou bezpochyby úžasné. Jak již však bylo řečeno, vše má i své temné stránky. Přemíra černého čaje ve vašem těle může mít i vedlejší účinky. Většina lidí popsala, že se projevují především velkou bolestí hlavy, nervozitou či migrénou. Příčinou je vysoký obsah kofeinu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Může způsobit úzkosti a problémy se spánkem

Kofein vám rozhodně dodá energii, avšak jeho nadmíra není z dlouhodobého hlediska prospěšná. Nejenže přispívá k větším úzkostem a stresu, ale může také narušit váš spánkový cyklus. Rovněž velice často způsobuje nespavost.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247
Události247
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě
VědaŽivě
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali
adbz
adbz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte