Pokud k vyvážené stravě a pravidelnému pohybu rádi přidáte i nějaké bylinky, jejichž účinky jsou osvědčeny staletími, pak pro vás máme recept na tibetský balzám, který má řadu příznivých účinků na lidské zdraví:
- působí jako antioxidant
- přirozeně posiluje metabolismus
- přispívá k lepší funkci slinivky, srdce, ledvin a jater, a
- zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému, zejména pružnost cév, což přispívá k prevenci vzniku hypertenze a infarktu.
Jak sami vidíte, pravidelná konzumace tohoto „elixíru mládí“ může vašemu zdraví skutečně komplexně prospět.
Jak čaj připravit
K přípravě tohoto posilujícího a uzdravujícího čaje budete potřebovat po 100 g březových pupenů, třezalky tečkované a květů heřmánku. Tuto bylinnou směs dobře promíchejte a uchovávejte nejlépe v tmavé skleněné nádobě s dobře těsnícím víkem, aby se zachovaly všechny její přírodní vlastnosti a nesnížila se její účinnost.
Pokud si budete chtít připravit čerstvý čaj, stačí přelít 1 polévkovou lžíci připravené bylinné směsi půllitrem vařící vody. Pro ještě lepší vlastnosti a také chuť čaje můžete přidat trochu medu. Pro maximální účinek je třeba čaj nechat vyluhovat po dobu 20 minut. K tomu můžete využít například i termosku, protože čaj je lepší pít teplý. Postačí vypít sklenici čaje dvakrát za den, a to ráno po probuzení, nejméně 20 minut před snídaní, a poté také jako poslední nápoj večer, přibližně dvě hodiny po večeři. Léčivá kúra by měla trvat jeden měsíc.
Síla jednotlivých složek čaje
Březové pupeny je nejlépe sbírat v průběhu dubna, pokud si je chcete nasušit sami. Před sušením je neoplachujte vodou a dopřejte jim prostor, který bude suchý a dobře větraný. Samy o sobě jsou březové pupeny ideální pro prevenci a zmírnění příznaků odvápnění kostí a mají také protizánětlivé účinky. Posilují imunitní systém a přispívají například také k optimálnímu vylučování žluče.
Třezalka tečkovaná bývá označována jako přírodní antibiotikum. Má řadu pozoruhodných účinků na zdraví člověka, působí léčivě po zranění nebo nadměrné svalové námaze, zmírňuje nervová onemocnění, ale například také pomáhá při zánětu trojklanného nervu. Pokud trpíte nespavostí, je třezalka nejlepším přírodním pomocníkem.
O účincích heřmánku toho bylo napsáno již mnoho, jeho sílu znali již staří Egypťané. Výčet jeho působení na lidské zdraví je téměř nekonečný, za všechny lze zmínit například zmírnění bolesti břicha a zubů, snížení horečky, heřmánek působí také protizánětlivě a pomáhá při nespavosti.