Zabraňte zploštění hlavičky vašeho miminka 3 snadnými tipy. Nepodceňujte to, následky se nemusí vždy samy spravit

Plagiocefalie je pravděpodobnější u předčasně narozených dětí a trpí jí i miminka s vrozeným postižením krčního svalstva. Pomoci může chiropraxe.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U dětí ve věku několika měsíců může dojít ke vzniku syndromu ploché hlavy, který se projevuje nepravidelným tvarem hlavičky dítěte. Jedná se o poměrně častý problém, jež postihuje přibližně jedno z pěti dětí. I přesto, že ve většině případů nemá plochá hlavička žádný vliv na mozek, dítě nepociťuje bolest a tvar hlavy se časem sám od sebe zlepší, v některých případech může plagiocefalie negativně ovlivnit vývoj dítěte a je nutný zásah lékaře.  S dětmi trpícími tímto syndromem dlouhodobě pracuje chiropraktik Dr. Tom Niemala.

Existují tři hlavní typy

Plagiocefalie – Jedna strana hlavičky je zploštělá, což způsobuje, že vypadá asymetricky. Uši nemusí být ve stejné rovině a hlava vypadá při pohledu shora jako rovnoběžník. Někdy také dochází k vyboulení čela a obličeje na ploché straně hlavičky. Brachycefalie – Zadní část hlavy je zploštělá, což způsobuje rozšíření hlavy a občasné vyboulení čela. U těchto dvou typů se jedná pouze o kosmetické vady, které nemívají trvalé následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kraniosynostóza – Projevuje se dlouhou a úzkou hlavičkou a špičatým nebo trojúhelníkovým čelem. Při tomto typu dochází ke ztrátě fontanelly, měkkého místa na hlavě, před jedním rokem věku. V závažných případech se u starších dětí mohou vyskytnout bolesti hlavy, poruchy zraku a může dojít k opoždění vývoje. Jedná se o vzácný stav, který je třeba řešit s lékařem co možná nejdříve.

Co jej způsobuje?

Lebku tvoří kostní destičky, které se s přibývajícím věkem dítěte zpevňují a spojují. Lebka malého dítěte je stále relativně měkká, a pokud je na určitou část hlavy vyvíjen neustálý tlak, může dojít k její deformaci. Mezi nejčastější příčiny vzniku syndromu ploché hlavy patří příliš časté spaní na zádech a prenatální komplikace, kdy je na hlavičku dítěte vyvíjen tlak v důsledku nedostatku místa v děloze či nedostatečnému množství plodové vody, která by tlak zmírnila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U nedonošených dětí je pak pravděpodobnost vzniku zploštělé hlavy větší, jelikož jejich lebka je v době narození měkčí. Dítě také dává přednost jedné straně, na které hlava spočívá, jelikož není schopno samo hlavičkou hýbat. V případě kraniosynostózy pak dochází příliš brzy ke srůstu lebečních kostí. 

Jak dítěti pomoci

Tvar hlavičky vašeho dítěte by se měl časem přirozeně zlepšovat. Ke správnému tvarování hlavičky totiž přirozeně přispívají pohyby, které dítě začne s věkem vykonávat; pohyby hlavičkou, válení se, plazení. Vy se pak snažte povzbudit dítě k tomu, aby se drželo častěji na bříšku. Uspávejte jej však vždy v poloze na zádech.

Abyste změnili tlak na hlavu dítěte, zkraťte čas, který dítě stráví ležením na rovném povrchu, jako jsou autosedačky a kočárky a využívejte více skládací židličky, popruhy či dětské nosiče. Pravidelně také přesouvejte hračky v postýlce, povzbudí to dítě k otočení hlavy. Při krmení a nošení se snažte pravidelně střídat stranu, na které dítě držíte.

Lékařská pomoc

Pokud má dítě potíže s otáčením hlavy v důsledku ztuhlosti svalů či z důvodu torticollis (jednostranné svalové strnutí šíje), na místě je fyzioterapie či chiropraxe, které postupným protahováním a polohováním mohou pomoci nejen uvolnit, ale i posílit krční svaly. Ve většině případů lze plagiocefalii a torticollis úspěšně léčit bez chirurgických nebo jiných invazivních zákroků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možností v léčbě plagiocefalie je využití speciálně navržené helmy nebo čelenky. Názory odborníků na tyto produkty jsou však rozporuplné a dodnes neexistuje žádný jasný důkaz, že helmy a čelenky opravdu fungují. Jejich použití může způsobit podráždění kůže a u dětí často vyvolávají negativní pocity.

Mírné zploštění hlavy se obvykle zlepší s použitím jednoduchých opatření, která jsou popsána výše. Může však trvat i několik měsíců, než si začnete zlepšení všímat. Hlavička vašeho dítěte možná nikdy nedosáhne naprosto dokonalého tvaru, ve věku 1 nebo 2 let však bude jakékoliv zploštění sotva znatelné. Závažnější případy se většinou také časem zlepší, i když některá zploštění obvykle zůstanou. Jakékoliv změny tvaru hlavičky dítěte, i pokud se jedná pouze o malé nerovnosti, je vhodné konzultovat s lékařem.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články