Kdy dítě uložit ke spánku v závislosti na jeho věku? Lékaři mají jasno, aby se správně vyvíjel mozek

Děti jsou složité bytosti. Občas může být těžké určit, co potřebují a kolik toho potřebují. Ale u spánku už si teď budete vědět rady.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spánek u dětí je věc problematická, protože se zásadně liší, jak jej berou ony samotné a kolik spánku opravdu potřebují. Je pro ně důležitý, ale jim se do postýlek často nechce. Pokud se ale smilujete a necháte dítě jít spát později, bývá druhý den protivné a nepozorné. Jak je to tedy udělat „správně“? Důležité je si uvědomit, že množství spánku, které potřebují, se liší v závislosti na věku a každém jednotlivém dítěti. Existují ale doporučení, jak by to mělo vypadat. Získejte přehled o spánku svých dětí.

1 až 4 týdny staré dítě: 15 – 16 hodin denně

Úplní novorozenci spí většinou až 15 nebo i 18 hodin denně. Pamatujte na to, že předčasně narozené dítě bude mít tendenci spát déle. A přesně naopak, dítěti narozenému po termínu bude spánku stačit méně. V tomto věku ještě děti nemají vnitřní biologické hodiny, jejich spánek není řízen tím, jestli je den nebo noc. Vlastně není řízený ničím kromě vás a hladu. jestliže se nevzbudí dítě samo, měli byste jej budit na krmení zhruba každé 4 hodiny.

iZdroj fotografie: Freepik

1 až 4 měsíce staré dítě: 14 – 15 hodin denně

Okolo věku 6 týdnů se vaše dítě začíná adaptovat, což poznáte i na tom, že spánek začíná být pravidelnější. Nejdéle vkuse spí obvykle 4 až 6 hodin a většinou už začíná rozpoznávat, že by mělo jít spát večer. Bloudění mezi dnem a nocí postupně končí.

4 až 12 měsíců staré dítě: 14 – 15 hodin denně

I když je pro tyto děti v tomto věku ideální až 15 hodin spánku, většina kojenců do 11 měsíců spí okolo 12 hodin. Nyní je vhodná doba na vytvoření zdravých spánkových návyků. Dítě se stává mnohem socializovanějším a jeho spánkový režim se začíná podobat dospělému.

iZdroj fotografie: Freepik

Děti si dávají během dne obvykle tři „šlofíky“, které ve věku okolo 6 měsíců klesnou na dva, protože v tuto dobu začínají být fyzicky schopné spát celou noc. Dopolední spánek obvykle začíná v 9.00 a trvá hodinu, odpolední začíná mezi 12.00 až 14.00 hodinou a trvá hodinu až dvě. Pozdní odpolední spánek může začít kdykoliv mezi 15.00 až 17:00 hodinou a jeho délka se obvykle liší.

1 až 3 roky staré dítě: 12 – 14 hodin denně

Jakmile se dítě dostává do věku přibližně 18 až 21 měsíců, pravděpodobně ztratí ranní a podvečerní potřebu odpočinku, což znamená, že denní spánek už bude mít jen jeden denně. Ideální doba na něj je ve 14.00 hodin každý den. Běžně děti chodívají spát mezi 18.00 až 21.00 hodinou a budí se mezi 6.00 až 8.00.

3 až 6 let staré dítě: 10 – 12 hodin denně

Doba, kdy si jdou děti večer lehnout, je stejná, jako ve věku od 1 do 3 let. Mění se to v době, kdy jim začne být okolo 5 let. V tomto věku se jejich spáneek začíná zkracovat, stejně tak jako jejich odpolední šlofík. Po dosažení věku 3 let by se problémy se spánkem už objevovat neměly.

iZdroj fotografie: Freepik

7 až 12 let staré dítě: 10 – 11 hodin denně

V tomto věku přibývá víc a víc společenských, školních a rodinných aktivit, a s tím přichází taky kratší doba spánku. Děti chodívají spát stále později, většina 12letých usíná okolo deváté hodiny večer. Celková doba spánku bývá okolo 9 až 12 hodin, ale většinou to déle než 9 hodin ani netrvá.

12 až 18 let staré dítě: 8 – 9 hodin denně

Potřeby spánku jsou pro zdraví a pohodu adolescentů stejně důležité, jako u menších dětí. U mnoha z nich se dokonce ukazuje, že spánku potřebují víc než v předchozích letech. Většinou ale kvůli sociálnímu tlaku dochází k přesnému opaku, a čím je adolescent starší, tím méně toho naspí.

Zdroj: Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články