Výsledky těchto výzkumů vás zaručeně postaví na nohy. Svižná, hodinová procházka pět dní v týdnu může snížit riziko mozkové mrtvice téměř na polovinu.
Cévní mozková příhoda, laicky zvaná mrtvice, je 2. nejčastější příčinou úmrtí na světě. V Česku postihne každý rok asi 25 000 osob. Třetina z nich zemře a třetina se doživotně potýká s jejími následky. Vědci zjistili, že i mírné zvýšení pohybové aktivity může snížit riziko jejího výskytu o celých 30 %. Jak vysvětluje Joshua Z. Willey, M.D., jeden z autorů studie, fyzická nečinnost je silným rizikovým faktorem mrtvice. V prevenci tedy hraje pohyb klíčovou roli.
Důležitost cvičení
Pohyb hraje zásadní roli v prevenci všech kardiovaskulárních onemocnění. Pouhých 75 minut intenzivního cvičení nebo 150 minut středně intenzivního cvičení týdně stačí ke snížení rizika mrtvice o 30 %. Podle kalifornské studie to znamená pouhých 30 minut cvičení pět dní v týdnu nebo intenzivní 75 minutový trénink jednou týdně.
Vědci zkoumali 61 000 žen ve dvou různých časových obdobích. Mezi oběma časovými body uplynulo deset let. Během této doby prodělalo mrtvici téměř tisíc žen. Výsledky ukazují, že u osob, které byly aktivní v dřívějším období a byly alespoň stejně aktivní i o deset let později, byla pravděpodobnost mrtvice o 30 % nižší.
Začít s cvičením jde i v pozdějším věku
Pozitivní informací je i skutečnost, že riziko mrtvice se snížilo nejen u těch žen, které zůstaly aktivní po celou dobu, ale i u těch, které sice v mládí necvičily, ale začaly s tím později. Jejich výsledky byly téměř stejné jako u skupiny, která byla aktivní celý život. Cvičení je důležité zejména proto, že udržuje cévy pružné. Snižuje také srážlivost krve, která může být příčinou mozkové mrtvice, protože blokuje průtok krve do mozku.
To potvrzuje i studie Harvardovy univerzity, která zjistila, že i 30 minut rychlé chůze denně, tedy asi 1000 kalorií spálených navíc za týden, může snížit riziko mrtvice o 24 %. Dvojnásobek této hodnoty, tedy 2000 kalorií týdně, snižuje riziko o 48 %.
Další preventivní opatření
K minimalizaci rizika samozřejmě nestačí zaměřit se pouze na cvičení. Kromě sedavého způsobu života patří mezi další potenciální rizikové faktory, na které je třeba si dávat pozor, vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření a vysoká hladina cholesterolu. Pokud budete dodržovat následující doporučení, můžete riziko mrtvice významně snížit.
- Vybírejte si zdravé potraviny a nápoje: Konzumace potravin s nízkým obsahem nasycených tuků, transmastných kyselin a s vysokým obsahem vlákniny může pomoci předcházet vysoké hladině cholesterolu. Omezení soli (sodíku) ve stravě může také snížit váš krevní tlak. Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak zvyšují pravděpodobnost vzniku mozkové mrtvice. Nezapomeňte také na dostatek ovoce, zeleniny a čisté vody.
- Udržujte si zdravou váhu: Nadváha nebo obezita zvyšují riziko mrtvice. Zdravou váhu si nejsnáze udržíte pomocí výše zmíněného pravidelného cvičení a zdravé stravy.
- Nekuřte: Kouření cigaret výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku mrtvice. Pokud nekouříte, nezačínejte s tím. Pokud kouříte, přestaňte, můžete využít nikotinových náhražek, speciálních terapií či množství cigaret postupně snižovat.
- Omezte alkohol: Vyhněte se nadměrnému pití alkoholu, který může zvýšit krevní tlak. Muži by neměli vypít více než dva alkoholické nápoje denně a ženy ne více než jeden.
- Užívejte léky: Pokud užíváte léky na léčbu srdečních onemocnění, vysokého cholesterolu, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky, pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře. Vždy se ptejte, pokud něčemu nerozumíte. Nikdy nepřestávejte užívat lék bez předchozí porady s lékařem nebo lékárníkem.