Rozpraskané rty obvykle nejsou projevem vážné nemoci, avšak měla by jim být věnována pozornost, protože mohou být ukazatelem některých poruch organismu.
Chladné suché počasí, dlouhý pobyt na ostrém sluníčku, časté olizování rtů nebo dokonce časté jedení ostrého jídla uvádí ředitel výzkumného a dermatologického centra MUDr. Joshua Zeichner jako jedny z nejčastějších příčin praskání rtů a pocitu jejich suchosti. Ve většině případů se jedná o sice nepříjemný, ale zároveň neškodný problém, který po pár týdnech buďto sám odezní nebo pomůže obyčejný jelení lůj. V některých případech však můžou popraskané rty poukazovat na vážnější zdravotní problém.
Alergická reakce i léky na cholesterol
Kromě již zmíněných příčin popraskaných rtů, jako je chladné počasí či přílišné olizování rtů, je další velmi běžnou příčinou alergická reakce. Přímý kontakt s určitými produkty může vést buďto k podráždění pokožky rtů či k alergické reakci. Začněte se tedy vyhýbat produktům, po kterých vás rty pálí či štípou. Dochází k iritaci pokožky rtů a problém se může zhoršovat.
Méně častou příčinou je praskání rtů v důsledku užívání některých medikamentů. Mezi léky, které mohou vést ke vzniku tohoto problému, patří například léky na snížení cholesterolu, chemoterapie či lithium, které se využívá v léčbě bipolární poruchy. Také dlouhodobé podávání vysokých dávek vitamínu A rozpustného v tucích, jehož nadbytek neumí tělo vyloučit, může způsobit praskání pokožky rtů i jejich okolí.
Suché rty jako příznak infekčního onemocnění
Pokud k praskání rtů dochází dlouhodobě a problém neustupuje za pomoci běžné domácí léčby balzámy na rty, jeleního loje, kokosového oleje či jiných hydratačních produktů, může se jednat již o závažnější problém než jen suchou pokožku.
Zánět rtů
Cheilitida, česky zánět rtů, způsobuje závažné a dlouhotrvající praskání v oblasti koutků a rtů. Dalšími příznaky tohoto onemocnění může být nafialovělé zbarvení rtů, které jsou na dotyk velmi drsné. Na povrchu rtů se také mohou vytvořit malé vřídky či bílý povlak. Cheilitida je často způsobena infekcemi, kdy se do prasklin rtů dostanou bakterie.
Také dentální zákroky a nadměrná produkce slin mohou vést k vyvinutí infekce. Na správnou hygienu úst a péči o jejich okolí pak musí dbát především lidé s pevnými rovnátky a zubními protézami, jež patří ke skupině, u které se cheilitida vyskytuje nejčastěji.
Crohnova choroba
Crohnova choroba, chronické zánětlivé střevní onemocnění, které může ovlivnit celou trávící soustavu od rtů až po anus. Pokud praskání rtů trvá dlouhodobě a společně s popraskanými rty člověk trpí sinou bolestí břicha, může se jednat právě o toto závažné onemocnění. Záněty rtů totiž často vznikají právě jako doprovodný projev infekčních onemocnění.
Dehydratace
Příčinou praskání rtů může být spolu se suchou kůží například nedostatečné zavodnění. Zejména u starých lidí může být dehydratace velice nebezpečná, a proto je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Lidé trpící dehydratací či podvýživou by suché a popraskané rty rozhodně neměli podceňovat a nejlépe vyhledat lékařskou pomoc. Podvýživa i dehydratace jsou velmi nebezpečné stavy, které vyžadují nejlépe okamžitou lékařskou pozornost.
U malých dětí může být příčinou atopický ekzém, který se projevuje suchými a popraskanými rty, prasklinkami v koutcích či vyrážkou okolo rtů. Dále se na rozpraskaných rtech může podílet nedostatek vitamínů a živin. Například vitamíny skupiny B ovlivňují kvalitu rtů i koutků, jejich nedostatek pak vede k rozpraskaným rtům i vzniku bolestivých koutků. Ujistěte se, že během dne přijmete dostatek tekutin a váš jídelníček je vyvážený. Pokud trpíte praskáním rtů a nejste si jisti příčinou, neváhejte se obrátit na svého dermatologa.