Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné

Při onemocnění roztroušenou sklerózou vidíte rozmazaně nebo necítíte končetinu. Tento stav je hodně nepříjemný a pacienty omezuje v každodenních činnostech.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Roztroušená skleróza je zákeřné onemocnění. Postihuje centrální nervový systém. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění. Po celém světě je více než 2,5 milionu lidí postižených touto nemocí. Výskyt roztroušené sklerózy je vyšší v chladnějších klimatických podmínkách. Nejvyšší riziko onemocnění je v severní Evropě. Nejnižší riziko je v Americe, Africe a v Asii.

Příznaky roztroušené sklerózy

U každého pacienta se mohou lišit, někteří lidé ani netuší, že se může jednat o roztroušenou sklerózu, varuje odbornice Heidi Moawad, M.D. . Tyto symptomy můžou být zaměněny s jinými zdravotními potížemi. Důležité je sledovat průběh onemocnění, aby bylo možné zjistit progresi onemocnění a podle toho nastavit léčbu.

iZdroj fotografie: Unsplash

První projevy nemoci

První symptomy se většinou objeví mezi 20 a 40 rokem života. Velmi často se vyskytuje rozmazané nebo dvojité vidění, problémy s koordinací, poruchy kognitivních funkcí dále také ztráta rovnováhy a mravenčení nebo slabost v končetinách.

Svalové křeče a slabost

U některých pacientů může onemocnění doprovázet svalová slabost a křeče. To většinou zapříčiní problémy s rovnováhou, únavu a necitlivost nohu. Může být doprovázeno závratí a pocitem, že se vše točí.

Léčba roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je velmi nepředvídatelné onemocnění. Je zapotřebí nemoc sledovat a podle toho nastavit léčbu. Ta zahrnuje rehabilitaci, úlevu od bolesti, modifikaci onemocnění, někdy i psychologickou podporu, která bývá velmi důležitá.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během relapsu jsou možností léčby kortikosteroidy a plazmaferézou. Ke snížení zánětu v těle se ve většině případů podává intravenózně methylprednison nebo perorálně prednison. Tato léčba ovšem sebou nese určitá rizika, jako je například vysoký krevní tlak, změny nálady nebo poruchy spánku.

Fyzioterapie je součástí léčby

Důležitou součástí léčby je i docházení na fyzioterapii. Terapeut naučí pacienta důležité protahovací cviky a také cviky pro posílení svalstva. V pokročilém stádiu nemoci může poskytnout některé pomůcky k odstranění problémů s chůzí a provádění každodenních úkonů.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články