Rychlý lék na rýmu – i tu alergickou⁠: Babské rady i doporučení odborníků

Přesto, že je rýma neškodné onemocnění, dokáže velmi potrápit. Existují však možnosti,  jak nejen zmírníte její projevy, ale také zkrátíte celkovou dobu trvání obtíží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rýma je velmi časté a neškodné onemocnění, které obvykle samo během 7 dnů odezní. Odborná asistentka klinického ošetřovatelství na University of Kansas Health System v Kansasu Dr. Chris Young vysvětluje, že mezi nejčastější příčiny rýmy patří nachlazení, alergie a zánět vedlejších nosních dutin. Mezi rychlé prostředky proti rýmě patří především nosní slizniční dekongestiva, inhalace a výplachy nosu a dutin. Alergikům rychle uleví antihistaminika, v případě podezření na alergickou rýmu je však vhodné navštívit lékaře a zjistit přesnou příčinu.

Rozlišujte mezi alergickou rýmou a rýmou způsobenou nachlazením

V případě alergické rýmy je potřeba nejprve určit alergen, který ji způsobuje. Pokud se tedy domníváte, že se jedná o alergii, objednejte se k lékaři. Nezapomeňte, že špatně léčená nebo neléčená alergie s sebou nese riziko zhoršení příznaků a vzniku astmatu. Pokud však víte, že je vaše rýma způsobena nachlazením, vyzkoušejte níže uvedené tipy, jak projevy rýmy zmírnit a zkrátit dobu jejího trvání.

Jak na léčbu rýmy 

Bohužel neexistuje způsob, který by rýmu okamžitě zcela odstranil. Rýma obvykle trvá 7-10 dní, přičemž k největšímu zhoršení dochází 1-3 dny po objevení prvních příznaků. Je však možné zkrátit délku trvání příznaků i jejich intenzitu. Rýma je obecně silnější ráno než večer. S její léčbou proto neotálejte, prostředky proti rýmě je nejlepší použít ráno, kdy jsou příznaky nejsilnější. Tehdy je největší šance potlačit množení virů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyplachování nosu

Vyplachování nosu může rychle ulevit od rýmy, zředit sekrety a uvolnit nos. Největší úlevu pocítíte, když je rýma velmi hustá a nos se ucpává, doporučuje se však nos vyplachovat od začátku nemoci, kdy je výtok ještě vodnatý, protože se vyplavují viry, které se v nose množí. Výplach nosu lze provádět až třikrát denně.

Bylinná inhalace

Účinným způsobem, jak rychle uvolnit nos, jsou inhalace. Lze ji připravit pouze z vody nebo do ní přidat další složky, které mají protizánětlivé, antiseptické a dekongestivní účinky. Nalijte do vhodné mísy (či hrnce) vařící vodu a můžete do ní přidat:

  • šalvěj
  • heřmánek
  • tymián
  • majoránku
  • rozmarýn
  • sůl
  • 5-7 kapek esenciálního oleje (borovice, eukalyptus, máta, rozmarýn nebo levandule)

Poté si přikryjte hlavu ručníkem a vdechujte výpary nosem po dobu 10 minut. Pokud jde o bylinky, přidejte 2-3 polévkové lžíce sušených surovin. U dětí používejte jen bylinky a ne oleje, nemívají totiž vedlejší účinky a jsou obecně bezpečnější. Parní inhalaci můžete opakovat 2-3krát denně.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nosní dekongestiva

Na léčbu rýmy jsou v lékárnách k dispozici nosní vazokonstrikční přípravky s xylometazolinem nebo oxymetazolinem (např. Otrivin či Nasivin). Účinně vám uvolní nos, nesmí se však používat dlouhodobě (maximálně 5-6 dní). V opačném případě může dojít k tzv. rýmě po podání léků. 

Rychlý lék na alergickou rýmu

Pokud trpíte sennou rýmou, lékař vám předepíše antihistaminikum a/nebo nosní steroidy. Studie ukazují, že antihistaminika mají rychlejší účinek a doporučují se zejména při vodnatém výtoku z nosu a kýchání. Pokud je problémem ucpání nosu, doporučuje se spíše podání steroidních léků.

Plné účinnosti intranazálních steroidních léků je však dosaženo teprve až po přibližně dvou týdnech každodenního užívání. Ke zmírnění rýmy při alergiích je také nutné (pokud je to možné) vyhýbat se kontaktu s alergenem a pravidelně vyplachovat nos roztokem mořské vody, aby se odplavily alergenní částice. 

Jak jinak lze zkrátit rýmu

V mnoha studiích je analyzována řada různých léků, které mají vliv na průběh nachlazení. Jako nejúčinnější při zkrácení příznaků jako je rýma se ukázaly být:

  • zinek
  • vitamín C 
  • echinacea 

Je však třeba dodat, že vědci nejsou v tomto ohledu jednotní a jejich závěry jsou rozporuplné. Kromě toho je velmi důležité zvlhčovat vzduch (suchý vzduch znesnadňuje vylučování sekretu) a pít hodně tekutin (2-3 litry denně) a pravidelně smrkat.

Jaké prostředky pomáhají při rýmě vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články