Když je srdce v ohrožení, vlasy to dají najevo: Uznávaná doktorka prozradila, jakou spojitost mají šediny se srdečními chorobami

Zní to logicky. Pokročilý věk, šediny, choroby srdce. Podle některých ale mezi šedinami a kardiovaskulárními onemocněními existuje spojitost nezávisle na věku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na začátek trochu (laické, nebojte) biologie. Co společného mají ateroskleróza a šedivění vlasů? Atero — co že to? Jednoduše řečeno jde o stav, kdy vaše cévy nejsou tak průchozí, jak by měly být. Běžnou příčinou je vysoký cholesterol, který se s dalšími tukovými látkami uloží v cévách a zatarasí tak krvi cestu. Podle doktorky Irini Samuel je právě toto klíčem k možné spojitosti mezi cévními nemocemi a šedinami. Koneckonců, není jediná, kdo si to myslí. Potvrzuje to totiž i dlouho známá studie.

Můžou šediny předpovídat infarkt?

Ateroskleróza podle této kardioložky totiž prý funguje na podobném biologickém principu. Jak, to laikům zůstává utajeno. Ze závěrů jejího výzkumu nicméně vyplývá, že šedivění vlasů může prozradit váš biologický věk. Tedy věk, na který se cítí vaše buňky, tkáně a orgány. Naopak chronologický věk je přesně daný vaším rokem narození. Ideálně by váš biologický věk měl být nižší. Kdo ve třiceti potřebuje játra, která si připadají na šedesát?

Pokud tedy šedivění vlasů dokáže prozradit váš biologický věk, podle tohoto výzkumu může sloužit i jako varování před blížícím se cévním onemocněním. A to bez ohledu na váš chronologický věk. Ale pozor. Výzkumný vzorek byl složen výhradně z mužů. Jak tato hypotéza obstojí v případě žen, to je zatím ve hvězdách. Navíc se jednalo o pouze o 545 mužů, z nichž 80 % na srdeční chorobu trpělo. To zvyšuje možnost pouhé korelace.

Starší muž má infarkt na gauči
iZdroj fotografie: Freepik

Nadpis tohoto odstavce je otázka, na kterou medicína zná jasnou odpověď. Jen zatím ne v kontextu tohoto výzkumu. Nekontroverzním faktem je, že šediny značí stárnutí. A čím vyšší věk, tím vyšší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. Jak stárnete, je proto potřeba dbát na prevenci – klidně i bez ohledu na stav vašich šedin. Kardiovaskulární choroby totiž patří v rozvinutých zemích mezi nejrozšířenější civilizační nemoci.

Co zvyšuje riziko onemocnění cév a srdce?

Kromě zvyšujícího se věku je to například kouření. Do té míry, že až 25 % srdečních chorob má na svědomí právě tento zlozvyk. Dalším nežádoucím, ale rozšířeným přispěvatelem, je sůl. Nejen ve vaší pepřence (totiž solničce, protože kdo nikdy nesáhl vedle), ale také ve většině potravin, které denně konzumujeme. Dost často v alarmujícím množství. Souhrnnou odpovědí zkrátka a dobře je, jak už nejspíš tušíte, zdravý životní styl.

Jak snižujete riziko kardiovaskulárních onemocnění vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články